16 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Presidenti i Zvicrës Ignazio Cassis në vizite të papritur në Kiev (Ukraine)

Bernë, 20 tetor -Presidenti i Konfederatës mbërriti të enjten në mëngjes në kryeqytetin ukrainas. Ai do të takohet atje me disa zyrtarë të lartë të qeverisë. Ignazio Cassis po viziton Ukrainën këtë të enjte. Presidenti i Konfederatës mbërriti në Kiev mëngjesin e sotëm. Ai udhëtoi me tren nga Polonia, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te ATS (Ukraine: Ignazio Cassis à Kiev pour une visite surprise)

Informacioni i zbuluar nga Blick është konfirmuar nga vetë këshilltari federal, i cili pak minuta më vonë ka postuar një foto në Twitter. Ai duhet të qëndrojë në vend për 24 orë.

Tweet-i shoqërohet me një foto që tregon, sipas titullit, pritjen e Ignazio Cassis në stacionin e trenit në Kiev nga ambasadori zviceran Claude Wild, në prani të zëvendësministrit të Jashtëm ukrainas Yevhen Perebyinis dhe autoriteteve të tjera ukrainase.

“Për arsye sigurie”, Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (FDFA) nuk jep detaje për programin e këtij qëndrimi, duke iu referuar mesazheve në Twitter dhe një njoftimi për shtyp në fund të ditës.

Ignazio Cassis do të takohet me disa anëtarë të qeverisë ukrainase për të diskutuar evolucionin e luftës, situatën humanitare dhe rindërtimin e vendit. Nuk dihet ende nëse do të organizohet një intervistë me presidentin Volodymyr Zelensky.

Një vit më vonë
Ignazio Cassis shkoi në Kyiv një vit më parë, në fund të tetorit 2021, për t’u përgatitur për këtë konferencë, e cila nuk kishte të njëjtin kuptim në atë kohë, përpara agresionit rus kundër Ukrainës.

Këshilltari Federal kishte takuar veçanërisht kryeministrin ukrainas Denys Shmyhal. Gjatë qëndrimit të tij në Kiev, Ignazio Cassis u prit gjithashtu nga Presidenti Volodymyr Zelenskyy si pjesë e një vizite kortezie. Ai foli edhe me homologun e tij Dmytro Kuleba.

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...