-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Policia hungareze gjen 23 kg drogë në thesin me speca në autobusin nga Kosova që kishte për destinacion Zvicrën

Berne, 22 tetor -Policia në Hungari ka zbuluar dje 23 kg droge (marihuanë) në një autobus të Kosovës gjate nje kontrolli rutinor në autostradën Roszke. Droga ishte fshehur ne bagazhin e autobusit mbrena një thesi me speca.

Burimet nga rajoni kane njoftuar redaksine e gazetes shqipe ne Zvicer « Le Canton27.ch » se droga e gjetur ne Hungari kishte per destinacion Zvicrën. Shtrohet pyetja nese autobusi nga Kosova kalon permes Serbisë, si mund te zbuloj policia hugareze drogen e pse jo polica serbe?!

Kjo nuk eshte hera e pare qe kapet droga ne destinacion te Zvicres apo vendeve tjera evropiane. Për cdo muaj në Hungari, Kroaci apo Austri kapen dhjetra kilograme droge nga policia evropiane, droge kjo e fshehur nga trafikantet serbe apo shqiptare, ne veturat apo autobus qe per destinacion kanë Zvicrën dhe vendet tjera te BE-së. Droga vjen kryesisht nga Shqiperia dhe Serbia, ku Kosova shfytëzohet si vend tranzit ose si prodhuese e saj, raporton gazeta shqipe « Le Canton27.ch »

Policia arrestuar shoferin 53-vjeçar nga Kosova nën dyshimin për posedim të një sasie veçanërisht të konsiderueshme droge.

Droga e konfiskuar kishte vlerë më shumë se 160,000 euro, njofton gazeta shqiptare ne Zvicër « Le Canton27.ch » duke ju referuar burimeve te policise hungareze.

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...