17.1 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Policia hungareze gjen 23 kg drogë në thesin me speca në autobusin nga Kosova që kishte për destinacion Zvicrën

Berne, 22 tetor -Policia në Hungari ka zbuluar dje 23 kg droge (marihuanë) në një autobus të Kosovës gjate nje kontrolli rutinor në autostradën Roszke. Droga ishte fshehur ne bagazhin e autobusit mbrena një thesi me speca.

Burimet nga rajoni kane njoftuar redaksine e gazetes shqipe ne Zvicer « Le Canton27.ch » se droga e gjetur ne Hungari kishte per destinacion Zvicrën. Shtrohet pyetja nese autobusi nga Kosova kalon permes Serbisë, si mund te zbuloj policia hugareze drogen e pse jo polica serbe?!

Kjo nuk eshte hera e pare qe kapet droga ne destinacion te Zvicres apo vendeve tjera evropiane. Për cdo muaj në Hungari, Kroaci apo Austri kapen dhjetra kilograme droge nga policia evropiane, droge kjo e fshehur nga trafikantet serbe apo shqiptare, ne veturat apo autobus qe per destinacion kanë Zvicrën dhe vendet tjera te BE-së. Droga vjen kryesisht nga Shqiperia dhe Serbia, ku Kosova shfytëzohet si vend tranzit ose si prodhuese e saj, raporton gazeta shqipe « Le Canton27.ch »

Policia arrestuar shoferin 53-vjeçar nga Kosova nën dyshimin për posedim të një sasie veçanërisht të konsiderueshme droge.

Droga e konfiskuar kishte vlerë më shumë se 160,000 euro, njofton gazeta shqiptare ne Zvicër « Le Canton27.ch » duke ju referuar burimeve te policise hungareze.

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...