20.3 C
Berne
jeudi 28/09/2023

Komiteti i 23-të Zvicër-BE i Përbashkët për Lëvizjen e Lirë të Personave

Berne-Wabern, 22 tetor -Për shkak të pandemisë së koronavirusit, takimi i 23-të i Komitetit të Përbashkët Zvicër – Bashkim Evropian (BE) mbi Marrëveshjen për Lëvizjen e Lirë të Personave (AFMP) u zhvillua sot nga video konferencë. Delegacionet e Konfederatës Zvicerane nga njëra anë, si dhe Bashkimi Evropian dhe vendet anëtare të saj nga ana tjetër, diskutuan çështje të ndryshme në lidhje me zbatimin dhe zhvillimin e AFMP. Të dy partnerët dëshironin të rrisin bashkëpunimin e tyre të mirë në menaxhimin e krizës shëndetësore, njofton gazeta zvicerane në gjuhën shqipe « Le Canton27.ch » duke ju referuar burimeve te SEM ne Bernë.

Për arsye të shëndetit dhe sigurisë publike, Zvicrës iu desh të kufizonte hyrjen në territorin e saj pranverën e kaluar. Për herë të parë, ai përdori nenin 5 të shtojcës I të AFMP duke e lejuar atë të kufizojë të drejtat e dhëna nga marrëveshja. Këto kufizime zgjatën deri më 15 qershor, kur lëvizja e lirë e njerëzve rifilloi plotësisht. Të dy palët mirëpritën bashkëpunimin e mirë midis Zvicrës, BE-së dhe vendeve anëtare të saj, një aset në menaxhimin e kësaj krize.

Komiteti i 23-të Zvicër-BE i Përbashkët për Lëvizjen e Lirë të Personave (23e Comité mixte Suisse-UE sur la libre circulation des personnes)

23e Comité mixte Suisse-UE sur la libre circulation des personnesRefuzimi i iniciativës së kufizimit Ndër ngjarjet e spikatura që nga takimi i fundit i komitetit të përbashkët në qershor 2019, delegacioni zviceran nënvizoi refuzimin nga më shumë se 61% të nismës popullore « Për imigracionin e moderuar « , rezultate të cilat janë prova e mbështetjes në rrugën bilaterale. Sidoqoftë, zhvillimet e fundit në lidhje me marrëveshjen institucionale midis Zvicrës dhe BE nuk ishin pjesë e shkëmbimit.

Blerja e pasurive të patundshme përsëri e mundur pa kufizime në Kroaci Pas disa ndërhyrjeve nga Zvicra brenda Komitetit të Përbashkët, delegacionet ishin në gjendje të zgjidhnin vështirësitë e lidhura me blerjen e pasurive të patundshme nga shtetas zviceranë në Kroaci. Pas ndryshimit në praktikë të autoriteteve kroate, shtetasit zviceranë mund të marrin pasuri të patundshme pa qenë e nevojshme të vërtetojnë një qëndrim minimal në vend. Delegacionet mirëpritën zgjidhjen e gjetur. Rishikimi i Anekseve të AFMP dhe çështjet në lidhje me tërheqjen e Mbretërisë së Bashkuar nga BE Delegacionet ofruan azhurnime për çështjet që lidhen me zhvillimin e AFMP.

Një rishikim i aneksit për njohjen e kualifikimeve profesionale është duke u zhvilluar, në mënyrë që të përfshijë zhvillimet e fundit. Si pjesë e Brexit, një protokoll i ri do të shtohet mbi sigurimet shoqërore. Objektivi këtu është të garantojmë, në marrëdhëniet midis Zvicrës dhe BE-së, të drejtat e fituara dhe në procesin e blerjes nga shtetasit britanikë. Si rregull, delegacionet e Zvicrës dhe BE-së takohen një herë në vit, në kuadrin e Komitetit të Përbashkët, për të bërë një vlerësim të çështjeve në lidhje me zbatimin e AFMP-së. Delegacioni zviceran drejtohej nga Cornelia Lüthy, Zëvendës Drejtori i Sekretariatit Shtetëror për Migracionin (SEM), ndërsa delegacioni i BE u drejtua për herë të parë nga Znj Clara Ganslandt, Shefe e Divizionit të Shërbimit të Evropës Perëndimore Bashkimi Evropian për veprim të jashtëm.

Derniers articles

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Zvicra nuk duket aq e urte, nuk eshte duke ndejur “rehat”. Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicër

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...

Aktakuze e re nga Haga per pesë serbe, ne mesin e tyre edhe krimineli Vojisllav Sheshel

Hage, 27 shtator -Sa na ka arritur nje lajm nga Haga. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga burimet e saja, se...

Gazetari nderkombëtar nga Gjeneva: Albin Kurtin duhet me que n’Hage, me dënuar 20 vjet burg!

Bernë, 27 shtator -Pas aksonit te fundit te kriminelve dhe terroristeve serbe te strehuar ne nje kishe ne Kosovë pasuan mbeshtetjet nga komuniteit nderkombërtar...

Behgjet Pacolli i del në krah Albin Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë

Behgjet Pacolli ka shprehur mbështetjen e tij të plotë për kryeministrin Albin Kurti sa i përket situatës në veri. Ai ka thënë se është...