4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Policia gjermane kontrollon çdo tramvaj që vjen nga Zvicra

Berne, 21 janar -Rojet kufitare gjermane kontrollojnë pothuajse të gjithë tramvajet që mbërrijnë në Gjermani nga Zvicra. Këshilli Federal është i indinjuar nga kjo procedurë, të cilën e konsideron të panevojshme, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Që nga mesi i tetorit, rojet kufitare gjermane kanë kontrolluar pothuajse çdo tramvaj që kalon kufirin midis Bazelit dhe Gjermanisë. Kufijtë e tjerë kombëtarë me Zvicrën janë prekur gjithashtu. Dhe ata që nuk kanë leje të vlefshme ose kthehen në Zvicër ose ridrejtohen në një qendër të parë të pritjes për azilkërkuesit në Gjermani.

Sipas CH Media, një kontroll zgjat nga tre deri në dhjetë minuta. Një sprovë për udhëtarët që duhet të durojnë vonesat e përditshme: ankesat nga pasagjerët vazhdojnë të vijnë. Një dhimbje koke e vërtetë për transportin publik të Bazelit, i cili ndonjëherë duhet të rishikojë rrugët e tij për të shmangur vonesat shtesë.

3700 hyrje të refuzuara
Kontrollet janë nxitur nga vendimi i Ministres së Brendshme gjermane Nancy Faeser për të rivendosur përkohësisht kontrollet kufitare me Zvicrën, Republikën Çeke dhe Poloninë. Gjermania kështu dëshiron të frenojë emigracionin e paligjshëm.

Në kufijtë e Zvicrës, zyrtarët gjermanë kthyen jo më pak se 3,700 hyrje në tetor dhe nëntor. Kontrollet duhet të vazhdojnë të paktën deri në mes të marsit.

Mjaft për të tensionuar ish-ministren zvicerane të Drejtësisë, Elisabeth Baume-Schneider. Këshilli Federal konsideron se forcimi i kontrolleve në kufijtë gjermanë është i panevojshëm, veçanërisht pasi tashmë ekziston një plan i përbashkët veprimi kundër imigracionit të paligjshëm.
SVP dëshiron të ndjekë shembullin gjerman
Ministri i ri i Drejtësisë Beat Jans tani duhet të shqyrtojë çështjen dhe të bindë Nancy Faeser të rishikojë politikën e saj të kontrollit kufitar.

UDC ka bërë një fushatë prej kohësh për rikthimin e kontrolleve kufitare në Zvicër. Këshilli Federal, megjithatë, e kundërshton këtë masë, sepse Zvicra vazhdon të kryejë kontrolle të identitetit të personave të dyshimtë, kontrollet sistematike kufitare janë të nevojshme vetëm në rast të një kërcënimi serioz për sigurinë e brendshme.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...