3.6 C
Berne
samedi 9/12/2023

Peter Stano tregon pse BE po mban “top sekret” draft-statutin e Asociacionin e komunave serbe

Bruksel, 16 nentor – Zëdhënësi i Bashkimit Evropiane për Politikë të Jashtme, Peter Stano ne  je bisede oer gasten zvicerane Le Canton27.ch shojegon duke dhene detaje rreth draft-statutin e Asociacionit të Komunave Serbe qe po perfolet diteve te fundit ne media shqiptare dhe serbe e disa media e anakiste pretendojne se e kane zbuluar apo “suguruar” kete draft statut qe sipas BE-se ky dokument ende nuk ka dale publikisgt dhe asjush nuk mund t’i ndal mediat dhe anakistet ne ballkan te  spekulojne!

“Lidhur me draft-statutin e Asociacionit të Komunave Serbe, mund të kujtojmë vetëm se një propozim i ri i balancuar evropian për krijimin e Asociacionit të Komunave iu paraqit partnerëve përkatës nga Përfaqësuesi Special i BE-së për Dialogun në Beograd, në Prishtinë gjatë vizitës së saj në rajoni në fund të tetorit dhe u diskutua më pas me të dyja palët në takimin e « liderëve » në margjinat e Këshillit Evropian muajin e kaluar…” ka thene fillimisht zedhesi i BE-Oetes Stano per gazeten zvicerane Le Canton27.ch.

Palet po rrespektojne konfifencialitetin qe t’mos e aesin ne publik “draft – Statutin” e Asociacionit

Se per cfare aresye pi mbahet sekret jy dokument? Z.Stano ne vazhdim pergjigjet se “Propozimi i BE-së nuk është bërë publik ndërsa përpjekjet diplomatike vazhdojnë. Ne kurrë nuk transmetojmë dokumente zyrtare që janë objekt diskutimi dhe presim të njëjtën gjë nga partnerët tanë, siç është praktika e zakonshme në ndërmjetësimin ndërkombëtar, që ta zhvillojnë procesin në mënyrë konfidenciale.”

“Është gjithashtu politika jonë e kahershme që të mos komentojmë rrjedhjet e supozuara ose raportet e mediave që pretendojnë se e kanë parë ose publikuar dokumentin.” Ka shtuar Stano.

Më në fund, si zakonisht, ne do të njoftojmë çdo takim të ardhshëm të Dialogut të nivelit të lartë nëse dhe kur është e nevojshme, thote zedhenesininBE-se, qe len te kuotohet se per suvhet s’ka takim Vucic-Kurti, aq mevteoer Kur ne Serbi se shpejti mbahen zgjedhjet ku Vucic eshte ne ethe, do jete ne vitin e ardhshem apo jo president.

Peter Stamon e pyetem edhe per madat e BE-se kur donte hiqen, por edhe lidhur aktun terrorist te serbeve te fshehur ne nje kishe me 24 shtatorin, se mosndoshkimi i Serbise as pas dy muajsh a din te thote se BE po mbyll syte dhe ket heshthe a po inkururajon terrorizmin serbe? nga keto pyetje nuk morem pergjigje!!l?

 

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...