0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Gjysëm shekulli te marëdhënieve diplomatike mes Zvicrës dhe Shqiperisë

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme në bashkëpunim me Ambasadën zvicerane në Tiranë, organizuan sot Konferencën Shkencore me temë: “50 vjet marrëdhënie diplomatike Shqipëri-Zvicër”, njofton gazeta zvicerane në gjuhen shqipe « Le Canto27.ch »

Në një konferencë të përbashkët Ambasada e Zvicrës në Shqipëri dhe Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme sollën nëpërmjet rrëfimeve historikun e kësaj marrëdhënieje diplomatike.

I pranishëm në këtë takim nëpërmjet një vieo mesazhi Ministri i Jashtëm i Zvicrës Ignazzio Cassis, theksoi se Zvicra është e përkushtuar të vazhdojë të qëndrojë përkrah Shqipërisë në rrugën e saj drejt integrimit evropian.

“Unë ju bashkohem në festimin e këtij përvjetori dhe në reflektimin mbi lidhjet dhe marrëdhëniet midis dy vendeve tona. Le të vazhdojmë të ndërtojmë dhe të rrisim shkëmbimet tona në dobi të popullit shqiptar dhe atij zviceran”, tha shefi i diplomacise helvetike Cassis nga DFAE ne Bernë.

Ambasadori zviceran në Shqipëri, Ardian Maitre, duke u bazuar në historikun e marrëdhënieve mes dy vendeve u shpreh se, “50 vjet më parë dy vendet tona firmosën marrëdhënie formale diplomatike dypalëshe. Kjo ndodhi pavarësisht Perdes së Hekurt dhe Luftës së Ftohtë të asaj kohe, pavarësisht sistemeve të ndryshme politike. Kjo ishte një arritje e madhe. Në 50 vitet që pasuan, dy vendet tona kanë intensifikuar shkëmbimet. Ato janë afruar dhe bashkëpunojnë ngushtë”.

Shume o pak, sot me 29 shtator 2020 bëhen plote 5 decenie te miqesie, bashkepunmimit dhe mardhenive diplomatike mes shtetit helvetik Zvcres dhe atij Shqiptar. Kjo miqësi mes shqiptareve dhe zviceraneve eshte pertire edhe me shume me 17 mars 2018 me rastin e njohjes se shtetit tjeter te ri shqiptar-Kosovës nga shteti mik Zvicran, shkruan gazeta zvicerane në gjuhen shqipe « Le Canto27.ch »

Suksesi i Zvicrës si konfederatë, filloi pikërisht në vitin 1516 me shpalljen e neutralitetit. Nga ajo periudhë, Konfederata Zvicerane vendosi të mos marrë më pjesë nëpër luftëra duke shpallur neutralitetin, prej nga ka njohur vetëm suksese e duke u kthyer kështu në një vend të sigurtë të depozitimit të parave nga shumë shtete e pasanikë nga e gjithë bota.

Zvicra nuk ka marrë pjese në asnjerën nga 2 luftërat e mëdha botërore, edhe pse ishte në mes të shumë shteteve që luftuan me njëri-tjetrin. Historia e përmbledhur, një gjeneral i madh ushtarak shqiptar i asaj kohe, ndikoi me forcën e tij, që Zvicra të vendoste t’i rrinte larg luftërave, duke pasuar kështu me një rritje ekonomike të pashembullt.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...