0.2 C
Berne
mardi 28/11/2023

Gjysëm shekulli te marëdhënieve diplomatike mes Zvicrës dhe Shqiperisë

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme në bashkëpunim me Ambasadën zvicerane në Tiranë, organizuan sot Konferencën Shkencore me temë: “50 vjet marrëdhënie diplomatike Shqipëri-Zvicër”, njofton gazeta zvicerane në gjuhen shqipe « Le Canto27.ch »

Në një konferencë të përbashkët Ambasada e Zvicrës në Shqipëri dhe Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme sollën nëpërmjet rrëfimeve historikun e kësaj marrëdhënieje diplomatike.

I pranishëm në këtë takim nëpërmjet një vieo mesazhi Ministri i Jashtëm i Zvicrës Ignazzio Cassis, theksoi se Zvicra është e përkushtuar të vazhdojë të qëndrojë përkrah Shqipërisë në rrugën e saj drejt integrimit evropian.

“Unë ju bashkohem në festimin e këtij përvjetori dhe në reflektimin mbi lidhjet dhe marrëdhëniet midis dy vendeve tona. Le të vazhdojmë të ndërtojmë dhe të rrisim shkëmbimet tona në dobi të popullit shqiptar dhe atij zviceran”, tha shefi i diplomacise helvetike Cassis nga DFAE ne Bernë.

Ambasadori zviceran në Shqipëri, Ardian Maitre, duke u bazuar në historikun e marrëdhënieve mes dy vendeve u shpreh se, “50 vjet më parë dy vendet tona firmosën marrëdhënie formale diplomatike dypalëshe. Kjo ndodhi pavarësisht Perdes së Hekurt dhe Luftës së Ftohtë të asaj kohe, pavarësisht sistemeve të ndryshme politike. Kjo ishte një arritje e madhe. Në 50 vitet që pasuan, dy vendet tona kanë intensifikuar shkëmbimet. Ato janë afruar dhe bashkëpunojnë ngushtë”.

Shume o pak, sot me 29 shtator 2020 bëhen plote 5 decenie te miqesie, bashkepunmimit dhe mardhenive diplomatike mes shtetit helvetik Zvcres dhe atij Shqiptar. Kjo miqësi mes shqiptareve dhe zviceraneve eshte pertire edhe me shume me 17 mars 2018 me rastin e njohjes se shtetit tjeter te ri shqiptar-Kosovës nga shteti mik Zvicran, shkruan gazeta zvicerane në gjuhen shqipe « Le Canto27.ch »

Suksesi i Zvicrës si konfederatë, filloi pikërisht në vitin 1516 me shpalljen e neutralitetit. Nga ajo periudhë, Konfederata Zvicerane vendosi të mos marrë më pjesë nëpër luftëra duke shpallur neutralitetin, prej nga ka njohur vetëm suksese e duke u kthyer kështu në një vend të sigurtë të depozitimit të parave nga shumë shtete e pasanikë nga e gjithë bota.

Zvicra nuk ka marrë pjese në asnjerën nga 2 luftërat e mëdha botërore, edhe pse ishte në mes të shumë shteteve që luftuan me njëri-tjetrin. Historia e përmbledhur, një gjeneral i madh ushtarak shqiptar i asaj kohe, ndikoi me forcën e tij, që Zvicra të vendoste t’i rrinte larg luftërave, duke pasuar kështu me një rritje ekonomike të pashembullt.

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...