18.8 C
Berne
jeudi 6/10/2022

Per shkak shamise Christiane Amanpour e CNN mbetet pa interviste?!

Berne, 23 shtator -Gazetsrja e njihur e CNN kolegjs Christiane Amanpour, ndryshe gruaja e James Rubin e cila nuk eshte aq kunder islamit, kunder shamise po dicka paska qene nervoz, seose ajo ka bartur disa here shami i  ka dalur priblem me nje bashkebisedues, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar mediave boterore.

Gazetarja e CNN ka refuzuar te veshë shamine për të intervistuar presidentin iranian, intervista u anulua!

Drejtuesja e antenës ndërkombëtare të CNN, Christiane Amanpour, refuzoi të vishte vello për të intervistuar presidentin iranian në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Një zgjedhje që çoi në anulimin e takimit.

Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch Gazetarja e yllit të CNN, Christiane Amanpour tha të enjten se ajo refuzoi të vishte një vello për një intervistë një ditë më parë në Nju Jork me presidentin iranian Ebrahim Raisi, gjë që ajo tha se shkaktoi anulimin e plotë të takimit ballë për ballë.

Sipas cicërimave të kreut të antenës ndërkombëtare të CNN, një këshilltar i presidentit iranian erdhi për ta parë atë « 40 minuta pas kohës në të cilën duhej të kishte filluar intervista », për t’i thënë se Ebrahim Raïsi « i sugjeroi » që ajo mban mbulesë, « sepse këta janë muajt e shenjtë të Muharremit dhe Safarit ».

« Unë refuzova me mirësjellje. Jemi në Nju Jork, ku nuk ka asnjë ligj apo traditë në lidhje me mbajtjen e shamisë. Unë theksova se asnjë president i mëparshëm iranian nuk e kishte kërkuar këtë kur e intervistova. jashtë Iranit », tha britaniku- gazetar i lindur nga një baba iranian.

« Intervista nuk u zhvillua »

Sipas kësaj figure ndërkombëtare nga CNN, këshilltari i ka shpjeguar se në këto kushte intervista, e cila do të bëhej në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, nuk do të zhvillohej.

« Kështu që ne hoqëm dorë. Intervista nuk u zhvillua. Ndërsa protestat vazhdojnë në Iran dhe njerëzit vriten, do të kishte qenë e rëndësishme të flisja me Presidentin Raisi, » përfundoi Christiane Amanpour, e cila postoi një foto të saj përpara një boshe. kolltuk.

Protestat, në të cilat të paktën 17 persona kanë vdekur sipas raporteve të medias shtetërore, kanë shpërthyer në Iran që kur autoritetet njoftuan vdekjen e 22-vjeçares Mahsa Amini më 16 shtator. Ajo ishte arrestuar për “veshje të papërshtatshme” nga policia e moralit, përgjegjëse për zbatimin e kodit të rreptë të veshjes në Republikën Islamike.

Derniers articles

Presidenti Bajram Begaj pranoi sot kredencialet diplomatike për ambasadoren e sapo emëruar të Zvicrës Ruth Huber

Berne/Tirane, 6 tetor -Duke nisur nga sot Zvicra ka një ambasadore të re në Shqipëri: Zj. Ruth Huber paraqiti kredencialet tek Presidenti i Shqipërisë...

FEDPOL hetime ne Gjenevë: Diplomatët ndihmuan mafien të pastronte 500 milionë në Zvicër

Gjenevë, 5 maj -Mafia solli lireta të vjetra italiane në Zvicër për t’i pastruar. Diplomatët dhe masonët do të kishin ndihmuar në përfundimin e...

Ambasada Zvicerane shpalos platformën për punësimin e të rinjve

Qeveria Zvicarane po zhvillon platformën për punësimin e garantuar për të rinj, në kuadër të bashkëpunimit me Qeverinë e Republikës së Kosovës. Kështu ka bërë...

Ministrja Rozeta Hajdari priti nje delegacion nga Zvicra

Prishtinë, 4 tetor -Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, së bashku me kolegët nga kabineti i saj, pritën në takim delegacionin e...

Ish-presidenti Pacolli: Nuk jam në kërkim të pushtetit politik e as karrieres apo luksit, meqe te gjitha i kam kaluar. Por nga Kosova kerkoj…

Bernë, 5 tetor -Ish-presidenti i Kosovës, njëhersh élider i AKR-së z.Behgjet Pacolli në një postim të tij në Facebook ka shkruar se nuk është...