18.8 C
Berne
jeudi 6/10/2022

Ndjenjë

Shkruan: Qendresa BEQIRI

Edhe bari i njomë i pranverës që shkëlqen mas shiut, kur këmbë e njeriut shkel, ndjen dhimbje.

E shkelun edhe unë jam, kur detyrohem me shtrydh ndjenja t’ndjera, t’harrume prej kohësh…

Erë e nxehtë e verës përvëlon kur kamzbathur ec zallit t’pllazhes, e bash qashtu po kuqna e përvlume kur po m’kqyr n’sy.

Tre stinë po shkojnë e dimri po m’gjan tu i fry tre bujashkave t’lagta që krejt letrat e bardha t’jetës i qita me i kallë.

Ndihmom me dhez qit zjerm që veç nji e shtyme i duhet, se tani andrra vetë shoh, edhe me sy çel, se kjo dhomë e errët, akull e ftohtë, barazohet me jetën, zemrën korb.

Qiell që vetëm lot mbi mua lëshon, në të shtatin më ngrit e prapë më rrëzon.

Derniers articles

Le Canton27.ch nga Praga: Nga punimet e dites se pare te samitit Europian. Dr.Vjosa Osmani dhe Edi Rama po prezentojne denjesisht dy shtet...

Pragë, 6 tetor -Sot ne kryeqytetin cek, në Pragë po mbahet samiti i Komunitetit Politik Evropian. Prr dy dite rresht do qendrojne kokokevme koke lidert evropian...

Le président Bajram Begaj a reçu aujourd’hui les lettres de créance diplomatiques de la nouvelle ambassadrice de Suisse, Ruth Huber

Berne/Tirana, 6 octobre - A partir d'aujourd'hui, la Suisse a un nouvel ambassadeur en Albanie : Mme. Ruth Huber a présenté ses lettres de...

Presidenti Bajram Begaj pranoi sot kredencialet diplomatike për ambasadoren e sapo emëruar të Zvicrës Ruth Huber

Berne/Tirane, 6 tetor -Duke nisur nga sot Zvicra ka një ambasadore të re në Shqipëri: Zj. Ruth Huber paraqiti kredencialet tek Presidenti i Shqipërisë...

FEDPOL hetime ne Gjenevë: Diplomatët ndihmuan mafien të pastronte 500 milionë në Zvicër

Gjenevë, 5 maj -Mafia solli lireta të vjetra italiane në Zvicër për t’i pastruar. Diplomatët dhe masonët do të kishin ndihmuar në përfundimin e...

Ambasada Zvicerane shpalos platformën për punësimin e të rinjve

Qeveria Zvicarane po zhvillon platformën për punësimin e garantuar për të rinj, në kuadër të bashkëpunimit me Qeverinë e Republikës së Kosovës. Kështu ka bërë...