26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Sot Dita Nderkombetare e Paqes ne boten e pa paqë ne mileniumin e pergjakur dhe te racizmit!

Today is the International Day of Peace in a world without peace!

Shkruan: Nefail MALIQI

Pos luftes ne Ukrainë-Rusi, sot bota ballafaqohet me 7 luftra të tjera të përgjakshme, me nje bilanc tragjike me qindra mijera te vdekur, ne mesin etyre edhe mijera femijeve e gra!

Ishte COVID, ishte pabarazia, urrejtja, diskriminimi, kilma,… tani tani kriza globale, racizmi, lufta në Ukrainë, paqja e bridht ne ballkan, paqja e lisht ne Kosove e Shqiperi, shkruan redaktori i gazetes zvicerane Le Canton27.ch

Ne diten nderkombetsre te paqes, shefi i OKB-se ka takuar disa te rinj dhe te reja. « Shpresa juaj e pakufishme ndez shpresën time se bota më e mirë për të cilën luftojmë çdo ditë në Kombet e Bashkuara është e mundur. Se paqja, toleranca dhe drejtësia nuk janë vetëm ëndrra të largëta. Ato janë realitete të arritshme nëse të gjithë punojmë si një… « ku ka thene z.Antonio Guterres.

Sipas gazetarit nderkombetar Nefail Maliqit “pos terrorizmit nderkombetar dhe sulmet kibernetike, kercnimet me arme berthamore, nukleare, bashke me invasionin rus ne ukraine dhe pretendimet per ta destabilizuar ballkanin ashtu keshtu frazhike, bota kurre ska qene me e kercnuar se sot. Kurse shtet po ashtu jane te ketcnuara sa nga faktori i jashte po aq nga ai i brendshem, kupto spiunazhet e ndryshme anti kombetare…”

Kjo është hera e parë që nga fillimi i pandemisë COVID-19 që ne kemi mundur të takohemi personalisht për të shënuar Ditën e ardhshme Ndërkombëtare të Paqes.

Dhe ne e bëjmë këtë në një kohë kur paqja nuk është dukur kurrë kaq e largët. Ne jetojmë në një botë konfliktesh dhe mosbesimi.

Ndryshimi i klimës dhe humbja e biodiversitetit.

Diskriminimi dhe dhuna vazhdojnë të prekin gratë dhe vajzat, si dhe të rinjtë – veçanërisht më të rrezikuarit.

Dhe siç na kujton tema e këtij viti, helmi i racizmit vazhdon të infektojë zemrat dhe mendjet e njerëzve në çdo cep të botës.

Në internet, në rrugë dhe në lagje kudo, zërat e urrejtjes, intolerancës dhe frikësimit po rriten.

Pandemia e ka bërë këtë shumë më keq, me raste në rritje të diskriminimit ndaj njerëzve për shkak të racës, përkatësisë etnike, fesë ose kulturës së tyre. Kjo është absolutisht e papranueshme. Ne duhet ta ndalojmë këtë sulm ndaj të drejtave themelore të njeriut, ka thene shefini OKB-se.

T’i japësh fund racizmit dhe diskriminimit dhe të ndërtosh një botë më paqësore do të thotë të ndjekësh drejtimin e të rinjve si të gjithë ju të mbledhur këtu sot.

Ne jemi zërat më të fortë dhe më të zhurmshëm që bëni thirrje për ndryshim. Ju po bërtisni për tolerancë dhe fund racizmit.

Te bejme presion që liderët botërorë të bëjnë paqe në vend të luftës. Paqja është mënyra se si ne e trajtojmë mjedisin tonë.
Dhe paqja është mënyra se si e trajtojmë njëri-tjetrin. Jo vetëm e ardhmja, por ju takon.

Pra, te punojmë bashkarisht njeri me tjetrin pa dallim feje, gjuhe, origjine aponfeje krah për krah për t’i dhënë fund urrejtjes dhe racizmit dhe për të ndërtuar së bashku një botë më paqësore dhe tolerante është detyrimi dhe interesi ynë kombetar dhe nderkombetar

Derniers articles