19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Ivana Strander për The Telegraph: Putini dëshiron të ndezë konfliktin midis Serbisë dhe Kosovës dhe brenda BeH

Rusia kohët e fundit « festoi Ditën e Fitores », një festë e madhe kombëtare që përkujton humbjen sovjetike të Gjermanisë naziste. Duke folur para ushtarëve rusë në formacionin e paradës në Sheshin e Kuq, Putin premtoi se Rusia së shpejti do të fitojë përsëri – këtë herë mbi Ukrainën.

Për kremlinin dhe Putinin, lufta në Ukrainë nuk ka të bëjë vetëm me atë vend, por ne menyre iniudrekte aio i ka shapllur lufte edhe Perëndimit dhe riformësimin e rendit botëror, analizon gazetarja dhe analistja e njohur Ivana Stradnernë ne një artikull të botuar sot nga The Telegraph, njoton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Rusia po kryen një fushatë të intensifikuar të operacioneve hibride

Putin tha se Rusia nuk po planifikon të sulmojë asnjë vend të NATO-s dhe shumë liderë perëndimorë besojnë me qetësi se lufta ruse është rreptësisht e kufizuar në Ukrainë, sepse neni 5 i NATO-s është « i padepërtueshëm », transmeton tportal. Por nëse Moska lejohet të mbizotërojë në Ukrainë, vendet e tjera – përfshirë anëtarët e NATO-s – do të jenë në rrezik shumë më të madh. Anasjelltas, mbështetja perëndimore për Ukrainën i tregon Putinit se ai do të paguajë një çmim « madje më të lartë » për sulmin ndaj NATO-s dhe po përgatitet në përputhje me rrethanat.

Ky fakt nuk shpërfillet nga vendet më të afërta me Rusinë. Vendet baltike, mbi të gjitha, paralajmëruan se Rusia mund të « largohet shpejt » nga Ukraina dhe të sulmojë territorin e tyre. Dhe Moldavia, e cila shpreson të çlirohet nga ndikimi rus dhe t’i bashkohet Perëndimit, ka frikë se do të jetë e ardhmja nëse Putini del fitimtar në Ukrainë.

Kështu mendoi ministri gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius, kur u paralajmërua se Rusia mund të sulmonte një shtet anëtar të NATO-s brenda « pesë deri në tetë vjet ». Nuk duhet të jetë aq e qartë sa tanket që rrotullohen përtej kufirit të NATO-s. Në fakt, Rusia tashmë po punon për të destabilizuar Evropën.

« Ndërkohë, Rusia po përdor makinën e saj hibride të luftës për të nxitur kaos në nëntokën e butë të NATO-s: Ballkanin Perëndimor. Duke përdorur operacione informacioni dhe ndikim korruptiv, Moska synon të ndezë tensionet etnike midis Serbisë dhe Kosovës dhe brenda Bosnjë-Hercegovinës… » shkruan The Telegraph duke ju referuar  gazetares analiste Ivana Strander, citon gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Në maj, NATO paralajmëroi se Rusia po zhvillonte një « fushatë të intensifikuar » sulmesh kibernetike dhe operacione të tjera « hibride » kundër anëtarëve të saj. Inteligjenca britanike ka paralajmëruar se Moska madje po planifikon « sulme fizike » ndaj Perëndimit.

Ne e dimë se Rusia po rekruton ekstremistë të djathtë për të kryer sulme ndaj individëve dhe agjencitë evropiane të inteligjencës thonë se Moska, duke dashur të na dobësojë, ka organizuar sabotim të dhunshëm në të gjithë Evropën dhe po planifikon më shumë. Rusët tashmë po përpiqen të ndërhyjnë në zgjedhjet e Parlamentit Evropian të këtij muaji, dhe zgjedhjet amerikane në nëntor janë pa dyshim gjithashtu në menunë e Putinit.

Ndërsa Gjeorgjia përballet me protesta masive për një ligj të propozuar që synon shoqërinë civile dhe aspiratat e saj për t’u bashkuar me BE-në, Rusia po llogarit ndihmën e sigurisë. Me zgjedhjet në Moldavi dhe një votim për anëtarësimin në BE këtë vit, Rusia nuk ka gjasa të humbasë një mundësi për të mbjellë përçarje të mëtejshme në vend.

Një fitore ruse ndaj Kievit do të kishte gjithashtu implikime serioze në Indo-Paqësorin dhe më gjerë. Nëse Moska arrin t’i kalojë Perëndimit në Ukrainë, Pekini mund të arrijë në përfundimin se do të përballet me pak rezistencë ndaj agresionit ushtarak kinez kundër Tajvanit. Për më tepër, Moska synon të forcojë gjurmën e saj ushtarake në Afrikë, për të cilën tashmë ka punuar me ndihmën e mbetjeve të grupit të saj mercenar Wagner. Në thelb, Rusia dhe Kina besojnë se rënia e fuqisë globale amerikane është e nevojshme dhe mbrojnë një sistem ndërkombëtar multipolar jo të udhëhequr nga Uashingtoni.

Perëndimi mund ta fitojë këtë luftë vetëm nëse liderët luajnë lojën e Putinit

Që kur Putin erdhi për herë të parë në pushtet, ai ka udhëhequr një ofensivë që synon të fitojë « kontrollin refleks » të Perëndimit. « Kontrolli refleksiv » është një koncept i vjetër sovjetik, i huaj për shumicën e vendeve perëndimore. Kjo përfshin ndërhyrjen në vendimmarrjen e një vendi tjetër derisa qeveria të detyrohet të ndërmarrë veprime në interes të Kremlinit.

Sipas Ministrisë ruse të Mbrojtjes, loja ruse e luftës funksionon përmes “manipulimit masiv psikologjik të popullsisë me qëllim destabilizimin e shtetit dhe shoqërisë”. Kjo është ajo që Moska bëri me njëfarë suksesi në Ukrainë përpara revolucionit të Maidanit të vitit 2014, kur njerëzit u kundërpërgjigjën.

Presidenti Zelenski tha se « ne mund dhe duhet të mendojmë vetëm se si të fitojmë ». Fatkeqësisht, këtë mendim nuk e ndajnë shumë në Perëndim. Mbetet paqartësi se çfarë do të thotë fitorja dhe çfarë do të thotë premtimi për të qëndruar pranë Ukrainës « për aq kohë sa të jetë e nevojshme ». Kjo është një ëndërr e realizuar për Putinin që i jep atij aftësinë për të zhvilluar një luftë të zgjatur.

Një gjë është e sigurt, Perëndimi ka fuqinë për të siguruar humbjen e Rusisë. Së bashku, vendet perëndimore po e zbehin Rusinë ekonomikisht dhe e tejkalojnë atë ushtarakisht. Por ata duhet ta kthejnë këtë potencial në realitet.

 

Derniers articles