3.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

Nuk ishte aksident, por atentat nga anti-muslimanët mbi shqiptaret pse po vizitojne shpesh Turqine. Flasin ekspertet bullgar_“Nuk mundet autobusi të digjet aq shpejt”

Sebahtin Ismail, i cili posedon autobusë të rinj Mercedes, ka shpjeguar për portalin bullgar “Haskovo” se, është e pamundur që një autobus si ai i Besa Trans, të digjet në një kohë kaq të shkurtër dhe të lër aq shumë viktima

Pronari i njërës prej kompanive më të mëdha të transportit në Bullgari, është i bindur se ka ndodhur diçka e çuditshme në tragjedinë e aksidentit, që la të vdekur 44 udhëtarë. Në ketë « aksident » kane reaguar edhe eksperte tjere bullgar, sipas te cileve ketu dicka fshihet, me dyshim, se mund te jete nje akt terrorist (ekonomik) anti musliman për te friksuar shqiptaret kryesisht muslimanet tjere nga ballkani te vizitojne Turqine

Sebahtin Ismail, i cili posedon autobusë të rinj Mercedes, ka shpjeguar për portalin bullgar “Haskovo” se, është e pamundur që një autobus si ai i Besa Trans, të digjet në një kohë kaq të shkurtër dhe të lër aq shumë viktima.

Ismail pohon se të gjithë autobusët e prodhuar pas vitit 2018 dhe veçanërisht nga marka “Mercedes” kanë të instaluar sisteme sigurie me mjete anti-zjarr.

“Së pari autobusi ndalet, e dyta hapen të gjitha daljet, të gjitha dyert dhe dritaret e sipërme. Autobusi hyn në regjim të posaçëm dhe ai nuk ka se si të vazhdojë, nuk ka se si të ndodh që të mos hapen dyert dhe dritaret e sipërme. Nuk ka se si të digjet i gjithë autobusi, sepse autobusi shuhet vetë, nëse ka ndokund zjarr në sistemin i autobusit, deri sa të arrijnë zjarrfikësit, autobusi nuk mundet të digjet për kaq kohë të shkurt, është absurde, ka pasur eksploziv”, tha Sebahtin Ismail – transportues.

Gjithashtu ai tregon instalimin e zjarrfikësve në motor, daljet e sigurisë brenda autobusit, kamerat e kështu të cilat përdoren për njohjen e sinjalistikës rrugore me radhë. Nëse shoferin e zë gjumi, ulësja e tij fillon të dridhet dhe vetë automjeti reagon dhe kthehet në drejtimin e duhur shtoi ai.

“Aq shumë viktima nga një fatkeqësi e tillë ky nuk është incident i rënde po është i mesëm”, shtoi Sebahtin Ismail – tansportues.

Ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Bllagoj Boçvarski ka njoftuar që “Besa Trans” tani më nuk ka licencë për të punuar, për të transportuar pasagjerë. Përndryshe janë suspenduar dy doganierë, pasi të njëjtit nuk kanë evidentuar daljen e autobusit të aksidentuar në Bullgari, i cili nuk ka pasur leje për një udhëtim të tillë.

Nga Doganat thonë se doganierët kanë shkelur nenin 49 të Ligjit për Transportin Rrugor.

 

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...