0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Në Tiranë mbahet Samiti i parë virtual i Këshilli Ministror i 27-të i OSBE-së më 3-4 dhjetor

Bernë, 19 nëntor 2020 -Këshilli Ministror i 27-të i Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE) do të zhvillohet në internet në 3 dhe 4 Dhjetor 2020 (« The 27th Ministerial Council of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) will take place online on 3 and 4 December 2020« ), njofton gazeta zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch »

Për shkak të kufizimeve të vendosura nga pandemia e COVID-19, për herën e parë, Këshilli Ministror do të mbahet përmes video telekonferencës (QTP). Ngjarja do të mbahet me ftesë të Kryetarit të Përgjithshëm të OSBE-së, Kryeministrit dhe Ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Edi Rama.

Këshilli Ministror është organi qendror i vendimmarrjes dhe organi drejtues i OSBE-së. Takimi vjetor është një mundësi për Ministrat e Jashtëm të 57 Shteteve pjesëmarrëse të OSBE-së për të rishikuar dhe vlerësuar situatën e sigurisë në zonën Euro-Atlantike dhe Euroaziatike, si dhe punën e organizatës në të gjitha fushat e saj të veprimtarisë.

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...