11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Në Stamboll te Turqise sot ka nisur punimet Asambleja e Pergjithshme e Interpol-it, pas një decenie, pa Kosovën

Stamboll, 23 Nëntor (Nefail Maliqi) – Asambleja e Përgjithshme e 89-të e INTERPOL-it sot ka nisur punimet e veta tre ditore (23 – 25 nëntor) ne Stambll tr Turqisë, ku ka mbledhur së bashku shefat e policisë dhe zyrtarë të lartë nga e gjithë bota për të trajtuar çështjet e sigurisë globale. Stambolli sot ka mbledhur koke me kokë shefat e policisë dhe zyrtarë të lartë nga e gjithë bota (194 vende anetare te Interpolit, ketu edhe Shqiperia) për të trajtuar çështjet e sigurisë globale. Ceremonia e hapjes së Asamblesë së Përgjithshme ka nisur sot në orën 10 të mëngjesit ku ishte e hapur për mediat, njofton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch nga Stamboll.

Kosova edhe pse sivjet nuk eshte e pranishme ne Asamblene e Përgjithshme te OKB-së, ajo megjithate njërën këmbë e ka ne Interpoil, de fakto është « anetare » e saj! Më parë, Kosova ka aplikuar tri herë për t’u anëtarësuar në INTERPOL, fillimisht në vitin 2010, më pas në vitin 2015 si dhe në vitin 2017 dhe 2018. E tham se punimet e Asamblesë së Pergjithsheme e Interpol-it sivjet po abahen pa Kosoven , pas një decenie sepse cdo here ne keto asamble behej fjale per Kosovës, sidomos rreth (mos) anetarësimit te saj, ku behej « lufte » mes anetareve te Interpol-it, mes blloqeve, pro dhe kundër, ku Serbet dhe Ruset ishin ne vijen e pare te frontit, me propagandën e tyre kunder anetaresimit te Kosovës. Ndersa delegacionet kosovare me nje lobim te zbehtë, mbanin « ymyz » tek SHBA-të siq ngjau vititn 2018 ne Dubai. Keshtu u tha ne Prishtine nga Qeverite e kaluara të Kosovës, te prira here nga Hashim Thaci e here nga Isa Mustafa.

Por, zyratet e Inrerpolit i kishin deklaruar gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch se për mosanetarësimin e Kosovës ne Interpol nuk kishte faj as Amerika e as policia e Kosoves, por korrupcioni, krim i organizuar dhe vrasjet e pazbuluara në rajon nga qeverite e saj keto 20-vitet e fundit.

Ish-ministri i PJ z.Glauk Konjufca ne dhejtorin e vitit te kaluar kishte pohuar se Kosova sivjet është më mirë të mos aplikojë në Interpol, cka ashtu edhe ndodhi. « Kosova nuk do të aplikojë për INTERPOL sivjet, meqë gjasat janë për dështim sepse ne Kosove ka ende shume pune ne lufdten kunder korrupcion dhe krim te organizuar.. » kishte deklaruar z.Konjufca per gazeten zvicerane ne shqip le Canton27.ch Hera e fundit kur Kosova ka aplikuar për INTERPOL ishte në vitin 2018 ne Dubai, kur nuk arriti t’i sigurojë votat e mjaftueshme.

Kujtojmë se me 21 nëntor te vitti 2018 në votimin e mbajtur në Asamblenë e Përgjithshme të Interpolit në Dubai, Kosova ka marrë 51 vota kundër, 68 për dhe 16 abstenime.

Sipas gazetës zvicerane ne shqip le Canton27.ch « Kosova megjithate njërën këmbë e ka ne Interpol, dhe ajo eshte de fakto « anetare » e saj si « Third parties ». E tham se eshte « Third parties » sepse ne cdo aksion kunder kunder kontrabandes eshte pjesemarrese aktive edhe Kosova ku Interpol falenderon (duke e konsideruar si pale te trete) angazhimin e policse se saj duke e konsideruar si partnere ne luften e perbashket me vendet tjera anetare te kesaj organizate boterore policore, kunder krimit te organizuar.ImageTürkiye'nin İnterpol sistemini kötüye kullanmasına karşı sosyal medya kampanyası - Hizmetten

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret po mbyllin syte përballë diskriminimit serbë, bashkë me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...