9.8 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Nje lajm i mire nga Gjeneva-OBSH: Bota po bën progres të ngadaltë për t’i dhënë fund pandemisë

Gjenevë/UN, 22 Nëntor -Progresi drejt përfundimit të pandemisë COVID-19 dhe përgatitjes për shpërthime të ardhshme është i ngadaltë dhe i pabarabartë, paralajmëron një raport i ri.

Raporti, i quajtur “Duke humbur kohë”, vjen nga ish-kryeministrja e Zelandës së Re, Helen Clark, dhe ish-presidentja e Liberisë, Ellen Johnson Sirleaf, të cilët u emëruan nga Organizata Botërore e Shëndetësisë për të kryesuar një panel të pavarur për gatishmëri ndaj pandemisë.

Në raport ata sugjerojnë se përparimi kundrejt virusit është frenuar nga mungesa e unitetit – 1.65 milion njerëz të tjerë kanë vdekur, pjesë të mëdha të botës kanë pak ose aspak akses në vaksina, ndërsa vendet e pasura po japin përforcues.

Është veçanërisht kritike për industrinë farmaceutike, që duke sugjeruar se bota është peng i kompanive, interes kryesor kanë fitimin, shkruan BBC.

Raporti thotë se dështimi për të punuar së bashku po e zgjat pandeminë dhe po na lë të papërgatitur për të ardhmen.

Paralajmërimi vjen përpara një takimi të vendeve anëtare të OBSH-së në Gjenevë, për të diskutuar një traktat global të pandemisë.

Derniers articles

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...