9.8 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Në qendrat federale të azilit futet përherë kapelania myslimane

Bernë, 1 shkurt -Sekretariati Shtetëror për Migracionin (SEM) vendos përfundimisht kapelantë myslimanë në qendrat federale për azilkërkuesit (CFA). Ky vendim rrjedh nga rezultatet shumë pozitive të projektit pilot përkatës. Megjithatë, ligji për azilin duhet të ndryshohet për të siguruar financimin afatgjatë të këtij shërbimi (L’aumônerie musulmane est introduite durablement dans les centres fédéraux d’asile) njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Që nga 1 janari 2023, kapelanizmi mysliman është tani një pjesë integrale e ofertës së AQF-ve dhe në këtë mënyrë plotëson atë të Kishave kombëtare. I nisur në vitin 2021, projekti pilot i kapelanëve myslimanë përfundoi në fund të dhjetorit 2022. Dy vlerësime të thelluara, të kryera nga Qendra Zvicerane për Islamin dhe Shoqërinë (CSIS) në Universitetin e Friburgut, treguan se ky shërbim kishte kryesisht provat e tij .

Kapelanët myslimanë janë me të vërtetë një burim i vlefshëm për AQF-të në tërësi: azilkërkuesit i thërrasin me kënaqësi, ndërsa profesionistët që punojnë në AQF-të vlerësojnë veçanërisht aftësitë e tyre fetare, kulturore dhe gjuhësore. Në mënyrë të ngjashme, kishat kombëtare mbështesin praninë e kapelanëve myslimanë në AQF-të, bashkëpunimi i të cilëve me kapelanët e krishterë po rezulton i frytshëm.

Ashtu si me projektin pilot, kapelania myslimane do të vazhdojë të financohet nga kredia operative e AQF-së. Në total, kostot arrijnë në rreth 450,000 franga në vit. Ligji për Azilin bën të mundur mbulimin e këtyre kostove. Megjithatë, duke qenë se baza ligjore është shumë e përgjithshme, nevojitet një formulim i qartë për të garantuar financimin afatgjatë të këtij shërbimi nga SEM. Një dispozitë përkatëse është përfshirë kështu në projekt-rishikimin e ligjit për azilin, konsultimi i të cilit filloi më 25 janar 2023.

Në total, SEM punëson gjashtë kapelanë myslimanë, duke përfshirë një grua, në rajonet e azilit të Cyrihut, Zvicrës frëngjisht-folëse dhe Zvicrës Lindore, si dhe në rajonin e Ticino-s dhe Zvicrës Qendrore.

Derniers articles

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...