24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Në Grenoble te Frances, refugjatet shqiptarë bëjnë një jetë mizerablë, naten e kalojne në një park të qytetit

Grenoble, 23 shtator -Rreth 40 persona me origjinë shqiptare nga Shqiperia e Maqedonia ne prag dimit, te pastrehjë, kanë ngritur një kamp të improvizuar në Alliance Park. Banorët vendas po i ndihmojnë ata, të tjerët ankohen, njftojne mediat franceze, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Shumë fëmijë jetojnë në mesin e dyzet njerëzve që kanë gjetur strehë në këtë park që kufizohet me rrugën Stalingrad.

Bie shi një pjesë të natës. Lavanderi e shtrirë në barrierat që rrethojnë parkun nuk është tharë. « Djali im nuk mund të shkonte në shkollë, nuk mund ta dërgoj me rroba të lagura. » Midis dyzet njerëzve që kanë gjetur një strehë që ka vetëm emër në këtë park që kufizohet me rrugën Stalingrad, Valentina është e vetmja që flet (shumë) mirë frëngjisht. Ajo është gjithashtu e vetmja me dokumentet e duhura, « të tjerët janë azilkërkues ».

Disa prej tyre u bashkuan me ne, duke shprehur shqetësimet, sëmundjet, frikën e tyre. “Pardje, disa djem erdhën me çakmakë për të na djegur çadrat tona. Kështu që ne morëm shkopinj për t’u mbrojtur nëse kthehen.  »

Valentina, ajo qëndron në kamp kur fëmijët e saj janë jashte due lozur…Isère. Grenoble : Albanais, Macédoniens, une vie de misère dans un parc de la ville

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...