24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Policia franceze arreston banden prej dhjete krimineleve te udhehequr nga një serb që bënë mbi një milion euro plaçkë

Nicë, 23 shtator -Paca, ne Coter de Aur xhandarmëria ka çmontuar një rrjet të gjerë hajdutësh. Ata me aktivte e tyre rkiminale, arriten qe te bejne me shumë se një milion euro plaçkë. Ky është rezultat i një bashkëpunimi ndërkombëtar të kryer me Italinë dhe Monakon. Policia ka arrestuar dhjetë persona me gjithe shefin e bandes, holandezin me origjinë serbe, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar  burimeve te xhandarmrise franceze.

Banda e hajdutëve i komanduar nga një serb

Xhandarët e brigadës së kërkimit të Menton, në bashkëpunim me pushkëtarët italianë si dhe policinë Monegasque, çmontuan një rrjet prej dhjetë hajdutësh, të cilët do të nënkuptoheshin në rreth pesëmbëdhjetë raste në rajonin Paca. Dëmi i përgjithshëm arrin në 1.6 milion euro, tha xhandarmëria në një deklaratë.

Më 12 dhe 13 shtator, një operacion policor u krye në Itali, Monako dhe Alpet-Detare. I pandehuri kryesor dhe shoqëruesi i tij u arrestuan në Trieste në Itali, nën një urdhër arresti evropian, « ndërsa përgatiteshin të kalonin kufirin slloven », si dhe tetë persona të tjerë, shtojnë xhandarët.

Nga dhjetë personat e arrestuar, pesë prej tyre u sollën në Nice më 16 shtator. Çifti, i arrestuar në Itali, u burgos para ekstradimit të tyre. I padituri i fundit, i cili nuk ishte në shtëpinë e tij, është subjekt i një urdhri kontrolli.

Ekipi, i komanduar nga një holandez me origjinë serbe, ende përdorte « të njëjtin modus operandi të kryerjes së vëzhgimeve të gjata të vilave të pasura para se të hynte në shtëpi gjatë natës në prani të banorëve », thuhej në deklaratë. Gjatë kontrolleve, u sekuestruan më shumë se 100,000 euro, si dhe orë luksoze, bizhuteri, produkte lëkure, një bllokues fenerësh, një armë gjahu dhe municionet e tij, sipas xhandarëve.PACA : gendarmes, carabiniers italiens et policiers monégasques démantèlent une équipe de cambrioleurs

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...