18.5 C
Berne
lundi 15/04/2024

Mesazh i presidentit te Zvicres per Kosoven drejtuar nderkombetareve ne samitin e Granadas ne Spanjë

Granada, 5 tetor -Presidenti zviceran Alain Berset deklaroi sot, përpara fillimit të Samitit të Komunitetit Politik Evropian në Granada, se vendi i tij dëshiron një Ballkan Perëndimor paqësor dhe të qëndrueshëm, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Cantin27.ch duke ju referuar burumevenga Berna.

Berset: Është e nevojshme të gjendet një zgjidhje për veriun e Kosovës

Ja edhe deklarata e presidentin te Zvicres Alain Berdet sot ne Granata te Spanjes.  Sipas tij « Për Zvicrën, stabiliteti në Ballkan është i rëndësishëm.. »

Një situatë e qëndrueshme në Ballkan është e rëndësishme për Zvicrën. Presidenti i Konfederatës Alain Berset e bëri deklaratën pak para takimit të Komunitetit Politik Evropian (EPC) në Granada të Spanjës.

Për Alain Berset, një situatë e qëndrueshme në Ballkan është e preferueshme për Zvicrën.

Një situatë e qëndrueshme në Ballkan është e rëndësishme për Zvicrën. Presidenti i Konfederatës Alain Berset e bëri deklaratën pak para takimit të Komunitetit Politik Evropian (EPC) në Granada të Spanjës.

Një sulm i paraushtarakëve serbë kundër policëve kosovarë ishte në origjinën e tensioneve të fundit mes Serbisë dhe Kosovës. Edhe Serbia ka dislokuar trupat e saj në kufirin me Kosovën.

Situata midis Serbisë dhe Kosovës, megjithatë, ka qenë e tensionuar për një kohë të gjatë: “Kjo nuk është e re”, tha Alain Berset për Keystone-ATS të enjten në Grenada, citon Le Canton27.ch

Ai ka folur për këtë temë gjatë javëve të fundit si me presidentin serb Aleksandar Vuçiq ashtu edhe me kryeministrin kosovar Albin Kurti. Në margjinat e samitit të Grenadës janë planifikuar edhe përpjekje për ndërmjetësim diplomatik ndërmjet Serbisë dhe Kosovës.

Presidenti i Konfederatës nënvizoi gjithashtu rëndësinë e samiteve të tilla për mbajtjen e kontakteve me krerët e tjerë të shteteve dhe qeverive evropiane. Ai ka planifikuar disa takime dypalëshe dhe mundohet të flasë sa më shumë me secilën prej tyre. Ky është i vetmi samit në Evropë në të cilin Zvicra është e ftuar në nivel të krerëve të shteteve dhe qeverive.

Derniers articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...