3.5 C
Berne
samedi 9/12/2023

Mesazh i presidentit te Zvicres per Kosoven drejtuar nderkombetareve ne samitin e Granadas ne Spanjë

Granada, 5 tetor -Presidenti zviceran Alain Berset deklaroi sot, përpara fillimit të Samitit të Komunitetit Politik Evropian në Granada, se vendi i tij dëshiron një Ballkan Perëndimor paqësor dhe të qëndrueshëm, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Cantin27.ch duke ju referuar burumevenga Berna.

Berset: Është e nevojshme të gjendet një zgjidhje për veriun e Kosovës

Ja edhe deklarata e presidentin te Zvicres Alain Berdet sot ne Granata te Spanjes.  Sipas tij « Për Zvicrën, stabiliteti në Ballkan është i rëndësishëm.. »

Një situatë e qëndrueshme në Ballkan është e rëndësishme për Zvicrën. Presidenti i Konfederatës Alain Berset e bëri deklaratën pak para takimit të Komunitetit Politik Evropian (EPC) në Granada të Spanjës.

Për Alain Berset, një situatë e qëndrueshme në Ballkan është e preferueshme për Zvicrën.

Një situatë e qëndrueshme në Ballkan është e rëndësishme për Zvicrën. Presidenti i Konfederatës Alain Berset e bëri deklaratën pak para takimit të Komunitetit Politik Evropian (EPC) në Granada të Spanjës.

Një sulm i paraushtarakëve serbë kundër policëve kosovarë ishte në origjinën e tensioneve të fundit mes Serbisë dhe Kosovës. Edhe Serbia ka dislokuar trupat e saj në kufirin me Kosovën.

Situata midis Serbisë dhe Kosovës, megjithatë, ka qenë e tensionuar për një kohë të gjatë: “Kjo nuk është e re”, tha Alain Berset për Keystone-ATS të enjten në Grenada, citon Le Canton27.ch

Ai ka folur për këtë temë gjatë javëve të fundit si me presidentin serb Aleksandar Vuçiq ashtu edhe me kryeministrin kosovar Albin Kurti. Në margjinat e samitit të Grenadës janë planifikuar edhe përpjekje për ndërmjetësim diplomatik ndërmjet Serbisë dhe Kosovës.

Presidenti i Konfederatës nënvizoi gjithashtu rëndësinë e samiteve të tilla për mbajtjen e kontakteve me krerët e tjerë të shteteve dhe qeverive evropiane. Ai ka planifikuar disa takime dypalëshe dhe mundohet të flasë sa më shumë me secilën prej tyre. Ky është i vetmi samit në Evropë në të cilin Zvicra është e ftuar në nivel të krerëve të shteteve dhe qeverive.

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...