3.6 C
Berne
samedi 9/12/2023

Skandali qe po shokon Evropen / Titujt e gazetave zvicerane: YB nga Berna luajti në Beograd kundër «Cervena Zvezdes» dhe kundër huliganeve serbe, perkrahes te terroristeve

Berne, 5 tetor -Skandali me i ri qe ka shokuar sot Evropen dhe Zvicren jane tifozët dhe huliganet serbe ne Beograd ne ndeshjen e Ligës së Kampionëve mes YB dhe «Cervena Zvezdes». Partizanet serbe ne stadium përkujtuan terroristet që kryen një sulm në Kosovë javën e kaluar, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

“Vritni Shqiptarët”, kane brohoritir vazhdimidht nga tribuna huliganet serbe, perkrahesit e terroristeve! Pritet reagimi i UEFA dhe FIFA me sanksione

Barazimi 2-2 i Bernës në Beograd u shoqërua me një fushatë të pakëndshme politike. Sulmuesit ndaj policëve kosovarë më 24 shtator janë nderuar në kurbën e tifozëve të « Cervena Zvezdes » se Beogradit.

Rreth dy javë më parë, një grup ekstremistësh serbë kryen një sulm fatal ndaj policisë në fshatin Banjska të Kosovës. Mjedisi ndërkombëtar reagoi me shqetësim ndaj ngjarjeve.

Zvicra e përshkroi atë si një « sulm të urryer ». Eksponentët serbë, si Novak Gjokoviç, nuk u distancuan nga aksioni interroristeve serbe Ylli i tenisit në vend të kësaj vajtoi kriminelet serbe, shkruajne mediat zvicerane, citon gazeta Le Canton27.ch

Flamuri i madh i terroristeve

Tifozët e Yllit të Kuq ndoqën shembullin e Gjokoviçit me koreon e tyre. Një grup fansash shpalosën pankartën e madhe që tregonte portretin e Stefan Nedeljkovic. Ai është një nga autorët e përfshirë në sulmin e përgjakshëm në Kosovë. Më poshtë, me shkronja të mëdha, janë emrat e dy agjitatorëve të tjerë të vrarë në shkëmbimin e zjarrit me policinë e Kosovës: Igor Milenkoviq dhe Bojan Mijailovic.

Për kujtesë: Serbia deri më sot nuk e njeh autonominë e Kosovës dhe kërkon kthimin e ish-krahinës. Herë pas here, shteti serb përdor retorikë luftarake dhe shaka për të krijuar një sfond kërcënues ndaj vendit, i cili është i populluar kryesisht nga shqiptarë.
Shoqata e Kosovës dënon veprimin.

Logjikisht, fushata nuk është pritur mirë nga shoqata e Kosovës. FFK kërkon që UEFA të sqarojë ngjarjet. Dhe mediat kosovare janë të revoltuar edhe nga tifozët serbë. Aty thuhet se Ultras i kanë festuar terroristët dhe po ashtu kërkojnë që UEFA t’i sanksionojë ata.

Nuk dihet ende nëse veprimi ka pasoja apo jo. Në përgjigje të një pyetjeje nga Blick, UEFA njoftoi se të gjitha ngjarjet që kanë ndodhur në ndeshjet e kaluara të Ligës së Kampionëve (e martë dhe e mërkurë) janë ende duke u hetuar. Asnjë koment nuk do të bëhet për asnjë çështje derisa të përfundojë ky proces.

Ultrasit e Beogradit të njohur për skandale
Ultras e « Vrrvena Zvezdes » janë të njohur për nacionalizmin e tyre fanatik dhe afërsinë me ushtrinë. Vetëm një vit më parë ata shkaktuan bujë në një lojë me thirrje pro-ruse. Pak më parë, në derbin ndaj Partizanit, ata shfaqën një koreo perfide për të tallur Ukrainën. Ai tregonte gurë varresh në një sfond blu-verdhë. Gjatë ndeshjes së djeshme kundër YB, thirrjet e urrejtjes

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...