3.6 C
Berne
samedi 9/12/2023

Mauro Poggia shkon ne Berne. Ai ka falenderuar edhe shqiptaret e Gjeneves, per te cilen fitore kane merita te medha

Zgjedhjet për Shtetet dhe votat komunale në Gjenevë. Mauro Poggia zgjidhet në Këshillin e Shteteve. Carlo Sommaruga i pozicionuar mirë, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ish-këshilltari shtetëror MCG vjen i pari me më shumë se 10,000 vota përpara socialistit.

Në Gjenevë, MCG Mauro Poggia është shumë përpara të dielën në raundin e 2-të të zgjedhjeve për Këshillin e Shteteve, sipas rezultateve të parashikuara bazuar në votimin me postë.

Ish-këshilltari shtetëror Mauro Poggia bëri një hyrje triumfuese në Bernë: ai ishte përpara socialistit Carlo Sommaruga me pothuajse 10,000 vota (në fletëvotimet postare). Lisa Mazzone është 1000 vota prapa kandidates së saj, një ndryshim gjatë numërimit nuk mund të përjashtohet. Me më shumë se 3,500 vota pas Lisa Mazzone, UDC Céline Amaudruz ka mbetur pas.

Ne nje bisede ne fituesin z. Poggia ai permes tv ATV dge gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka falenderuar komunitetin shqiptare ne kantonin e Gjeneves per kete fitore. “Si deri me tash ne Gjeneve edhe tash e tutjen ne Berne do jem ze i fuqishem per te drejtat dhe integrimin jo vetem te shqiptareve por edhe te gjithe emigrantve, te huajve ne vendin tone..” ka deklaruar per Le Canton27.ch z.Poggia.

Atmosferë e çmendur në MCG pas suksesit të Mauro Poggia. Për kete fiotere padyshim e kane edhe votat e shqiptareve ne Kantonin e Gjeneves, sidomos angazhimi i deputeteve kosovar nga MCG si Arber Jahiji dhe Skender Salihi si aktivists tjere te kesaj partie Arton Jahiu dhe Artur Bushi.

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...