22.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Vritet gazetari rus në Ukraine. Ishte pjesë e një grupit mediatik të propagandës pro-Kremlinit të kryesuar nga e dashura e Putinit

Gazetari rus (37)  i vrare « Izvestia » është pjesë e një grupi mediatik të propagandës pro-Putinit të kryesuar nga e dashura e Vladimir Putin, Alina Kabaeva, 40 vjeç, njfton gazeta zvicerane  ne shqip Le Canton27.ch

Gazeta ruse “Izvestia” njoftoi të shtunën se një nga korrespondentët e saj ishte vrarë gjatë një sulmi me dron ukrainas në rajonin Zaporizhia, në juglindje të Ukrainës. Sulmi ndodhi të premten ndërsa Semion Eremine dhe grupi i tij i filmit po ktheheshin nga një reportazh në fshatin Pryiutne, në vijën e frontit, tha e përditshmja që shfaq një linjë pro-Kremlinit.

Dhjete gazetarë (2 gra dhe 8 burra) se paku jane vrare që nga ivasioni Krelmlnit në Ukrainë nga forcat ruse. Reporterët pa Kufij (RSF) shqyrton rrethanat e vdekjes së tyre dhe kujton se vrasja e një gazetari që mbulon një konflikt përbën një krim lufte.

Semyon Eremin vdiq në Distriktin Ushtarak Verior të Donbasit në front

“Ekuipazhi i filmit i Semion Eremine u sulmua nga disa dronë armik menjëherë. Goditja e parë humbi objektivin, por e dyta goditi gazetarin i cili vdiq nga plagët e marra.”

Korrespondenti 42-vjeçar kishte raportuar më parë nga prapa vijave të frontit në rajonin e Donetsk, duke përfshirë qytetin luftarak të Mariupol, tha gazeta ruse. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova dënoi ashpër sulmin, duke e quajtur atë një « akt hakmarrjeje » kundër korrespondentit.

Vritet korrespondenti kryesor rus i luftës në një sulm me dron kamikaze ukrainas, të cilin Putini e quan si një « akt hakmarrjeje për kryerjen e ndershme të detyrës gazetareske ».
Semyon Eremin vdiq nga plagët në zonën e konfliktit në rajonin e Zaporizhzhia

Një korrespondent kryesor rus i luftës u vra në një sulm me dron kamikaze ukrainas dje, është raportuar.

Semyon Eremin – i cili punonte për gazetën pro-Kremlinit Izvestia – vdiq nga plagët në zonën e konfliktit në rajonin e Zaporizhzhia.

Ministria e Jashtme e Rusisë e ka denoncuar vrasjen si një “akt hakmarrjeje për kryerjen e ndershme të detyrës gazetareske”.

Eremin kishte raportuar nga pikat më të nxehta të një lufte të shkaktuar nga pushtimi i 71-vjeçarit Putin në Ukrainën sovrane, mes tyre betejat për Mariupol, Maryinka dhe Vuhledar.

Derniers articles