23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Për Giorgia Meloni, Zoti NJE, familja DY ! A përfunduan « muajt e mjaltit » të homoseksualve (LGBT) në Itali

Bernë, 30 shtator -Giorgia Meloni fitoi zgjedhjet në Itali duke premtuar se Qeveria e saj do t’i jep prioritet « Familje natyrale, jo për lobin e LGBT-së dhe kunder Fashizmit…  » Ndryshe edhe kryeministri i ri i Hungarisë, Viktor Orban: S’do të lejojmë që aktivistët e LGBT të hyjnë ne mesin e fëmijëve tanë. Orban tha se Komisioni Evropian dhe Parlamenti Evropian dëshirojnë që në Hungari të lejohet hyrja e aktivistëve të LGBT në shkolla por se nuk do të lejojnë një gjë të tillë. Hungaria po ashtu ka vene ligjit i cili ndalon “promovimin” për homoseksualitetin dhe ndryshimin e gjinisë tek personat nën 18-vjeç. Kryetarja e partisë së ekstremit të djathtë kërkon të përqendrojë politikën e saj në mbrojtjen e familjes por edhe në interesat kombëtare të Italisë përballë politikës së Brukselit, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te mediave boterore

Kreu i partisë së ekstremit të djathtë Fratelli d’Italia, Giorgia Meloni fitoi zgjedhjet legjislative italiane të dielën, duke provokuar tashmë mosbesimin e një pjese të klasës politike dhe liderëve europianë. Giogia Meloni mund të bëhet gruaja e parë që do të udhëheqë Italinë: koalicioni që partia e saj formon me Lidhjen euroskeptike të Matteo Salvinit dhe Forza Italia, partia konservatore e Silvio Berlusconit, mbledh 44% të votave sipas rezultateve të fundit. i garanton atij një shumicë absolute të vendeve si në Dhomën e Deputetëve ashtu edhe në Senat.

Jeta politike italiane duket se është e ankoruar fort në të djathtë. Ajo që u paraqit gjatë fushatës si “nënë, italiane, e krishterë”, kërkon ta përqendrojë politikën e saj në mbrojtjen e familjes por edhe në atë të interesave kombëtare të Italisë në dëm të Bashkimit Europian. Një figurë e konservatorizmit italian, Giorgia Meloni ka shkuar aq larg sa të pretendojë admirimin e saj për Musolinin, duke e quajtur atë një « politikan të mirë ». “Çdo gjë që ai bëri, e bëri për Italinë”, tha ajo në vitin 1996.

“Ne do të mbrojmë Zotin, vendin dhe familjen”

Motoja e saj? “Zoti, atdheu, familje”. Prioritetet e tij? Mbyllni kufijtë për të mbrojtur Italinë nga « islamizimi » i Evropës dhe « zëvendësimi i vazhdueshëm etnik ». “Nëse ndiheni të ofenduar nga kryqëzimi, këtu nuk duhet të jetoni. Ne do të mbrojmë Zotin, vendin dhe familjen, vendoseni. Ne do të luftojmë pe rnje shoqeri te shëndoshe.. » ka thëne ajo.
Kjo politikan do te mbroj shoqerine duke luftuar per nje “familje natyrale” kundër “lobit LGBT” dhe “vlerat universale të kryqit” si kundër “dhunës së simalisteve”.

‘Frika shumë reale’ për komunitetin LGBT pas fitores së ekstremit të djathtë në Itali (‘Very real fears’ for LGBT community after far-right win in Italy)
Liderja e ekstremit të djathtë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet në Itali dhe pritet të bëhet kryeministrja e parë grua e këtij shteti. Mediat boterroe dolen me ttiuj bombnastike: Giorgia Meloni: Fiton lideri i partisë së ekstremit të djathtë anti-LGBTQ në Itali (Giorgia Meloni: Italy’s far-right anti-LGBTQ party leader wins)

Meloni pritet të formojë Qeverinë më djathtiste të Italisë që nga Lufta e Dytë Botërore. Dhe kjo pritet të ngrehë alarmin në pjesën më të madhe të Evropës, pasi Italia është ekonomia e tretë më e madhe në Bashkimin Evropian.

“Po për familje natyrale, jo për lobin e LGBT-së, po për identitetin seksual, jo për ideologjinë gjinore…. jo dhunës islamike, po për sigurimin e kufijve, jo për migrimin masive… jo për financat e mëdha ndërkombëtare…. jo për burokratët e Brukselit”, deklaroi ajo.

Derniers articles