21.7 C
Berne
vendredi 19/07/2024

Pas mandatit nderkombëtar nga Haga për arrest per gjenocid / Protesta masive në Tel Aviv, mbi 100 mijë njerëz kërkojnë dorëheqjen e Netanyahut

Dhjetëra mijëra protestues janë mbledhur në Tel Aviv për të kërkuar dorëheqjen e Benjamin Netanyahu dhe lirimin e menjëhershëm të pengjeve.

Rreth 120,000 njerëz dolën në rrugët e qytetit izraelit për t’i bërë thirrje koalicionit qeverisës të ekstremit të djathtë që të pranojë një marrëveshje armëpushimi të përshkruar nga Joe Biden të premten , sipas mediave lokale.

Marrëveshja do të parashikonte lirimin e pengjeve të kapur më 7 tetor – ditën e sulmit të paprecedentë të Hamasit në Izraelin jugor , i cili vrau 1200 njerëz – në këmbim të një tërheqjeje graduale të trupave izraelite nga enklava e rrethuar e Gazës .

Përleshjet nuk munguan midis protestuesve dhe policisë, me dy persona të arrestuar dhe 14 të plagosur pasi policia përdori një top të shëndoshë për të shpërndarë turmat.

 

Derniers articles