21.7 C
Berne
vendredi 19/07/2024

Izareli, nuk ndalet, vret një punonjës të OKB-së dhe një tjetër plagos në Rafah

Të hënën në qytetin Rafah, në jug të Gazës, ushtria izraelite vrau një punonjës të OKB-së dhe plagosi një tjetër, tha zyra e mediave e drejtuar nga Hamas. Në një deklaratë, zyra për media tha se punonjësit e OKB-së po udhëtonin me një automjet që i përkiste OKB-së dhe mbante flamuj dhe shenja të OKB-së kur u goditën, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Vdekja e punonjësit të OKB-së u konfirmua nga Kombet e Bashkuara. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha në një deklaratë se ai ishte “thellësisht i pikëlluar kur mësoi për vdekjen e një anëtari të stafit të Departamentit të Kombeve të Bashkuara për Sigurinë dhe Sigurinë (DSS) dhe plagosjen e një punonjësi tjetër të DSS kur automjeti i tyre i OKB-së u godit teksa ata udhëtonin për në Spitalin Evropian në Rafah këtë mëngjes”. (The Secretary-General was deeply saddened to learn of the death of a United Nations Department of Safety and Security (DSS) staff member and injury to another DSS staffer when their UN vehicle was struck as they traveled to the European Hospital in Rafah this morning. The Secretary-General condemns all attacks on UN personnel and calls for a full investigation. He sends his condolences to the family of the fallen staff member. With the conflict in Gaza continuing to take a heavy toll – not only on civilians, but also on humanitarian workers – the Secretary-General reiterates his urgent appeal for an immediate humanitarian ceasefire and for the release of all hostages.)

Duke dërguar ngushëllimet e tij për familjen e punonjësit të rënë të OKB-së, ai dënoi të gjitha sulmet ndaj personelit të OKB-së dhe bëri thirrje për një hetim të plotë.

Ndërkohë, radio publike izraelite raportoi se ushtria izraelite po heton incidentin e të shtënave në një automjet të Kombeve të Bashkuara, duke treguar se burimi i zjarrit nuk dihet.

Ushtria izraelite tha në një deklaratë se forcat e saj vazhdojnë operacionet e tyre në tre qytete në Gaza, duke përfshirë Rafah, Jabalia dhe Zeitoun, për të ndaluar Hamasin nga “riorganizimi i radhëve të tij”.

Autoritetet shëndetësore në Gaza raportuan 57 vdekje dhe 82 lëndime, duke e çuar numrin total të vdekjeve dhe të lëndimeve që nga fillimi i konfliktit të vazhdueshëm Izrael-Palestinë, përkatësisht në 35,901 dhe 78,827.

Izraeli ka nisur një ofensivë në shkallë të gjerë kundër Hamasit në Rripin e Gazës për t’u hakmarrë kundër një sulmi të Hamasit përmes kufirit jugor izraelit më 7 tetor 2023, gjatë të cilit u vranë rreth 1,200 njerëz dhe më shumë se 200 u morën peng.

 

Derniers articles