17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Interpol arreston mbi 4000 persona duke ju sekuestruar 257 milionë dollarë ne 61 vende botërore

Lyon,  27 qershor -Një rrjet i madh zvarritës, në 61 vende. Gati 4,000 njerëz të përfshirë në një mashtrim masiv në internet u arrestuan dhe 257 milionë dollarë u sekuestruan gjatë një operacioni të gjerë policor ndërkombëtar, tha Interpol të enjten, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve nga Interpol-i

Interpoli njofton 4000 arrestime dhe sekuestrim rekord prej 257 milionë dollarësh

Gati 4,000 njerëz u arrestuan dhe 257 milionë dollarë u sekuestruan gjatë një operacioni të gjerë policor ndërkombëtar kundër mashtrimit në internet, njoftoi Interpoli të enjten.

Interpoli njoftoi të enjten se rreth 4,000 persona të përfshirë në një mashtrim gjigant në internet ishin arrestuar. Ekuivalenti i 257 milionë dollarëve u sekuestrua gjithashtu gjatë këtij operacioni të gjerë policor ndërkombëtar.

Rrjeti zvarritës, i kryer në 61 vende, lejoi gjithashtu ngrirjen e 6,745 llogarive bankare dhe identifikimin e 14,643 të dyshuarve të tjerë në të gjitha kontaktet, specifikon një deklaratë për shtyp nga organizata ndërkombëtare e bashkëpunimit policor, selia e së cilës është në Lyon.

Operacioni « First Light » zgjati disa muaj
Operacioni, i quajtur “First Light” dhe që zgjati disa muaj, synonte në veçanti mashtrimin e investimeve, faqet e rreme të blerjeve, phishing (teknikë e përdorur për të marrë të dhëna personale nga viktima), vjedhje identiteti apo edhe mashtrime të ndjenjave, sipas njoftimit për shtyp.

Forcat e ndryshme policore të përfshira sekuestruan rreth 135 milionë dollarë në monedhë fiat dhe dy milionë dollarë në kriptomonedhë. Pasuri të paluajtshme, bizhuteri, madje edhe makina luksoze u sekuestruan me vlerë mbi 120 milionë dollarë.

Paratë e sekuestruara do të rishpërndahen
Ky operacion ndërkombëtar i policisë përfaqëson « jete të mbrojtura, krime të shmangura dhe një ekonomi më të shëndetshme globale », citohet të ketë thënë në njoftimin për shtyp Isaac Kehinde Oginni, drejtor i IFCACC, qendra e Interpolit e specializuar në krimet financiare dhe luftën kundër korrupsionit.

Në Australi, për shembull, autoritetet rikuperuan 5.5 milionë dollarë AU nga një viktimë e vjedhjes së identitetit pasi fondet u transferuan në llogaritë bankare në Malajzi dhe Hong Kong.

Në Namibi, forcat e rendit shpëtuan 88 të rinj të detyruar në mashtrim dhe sekuestruan 163 kompjuterë dhe 350 telefona celularë.

Derniers articles