17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Forcat ukrainase kthyen rreth 10 mijë kilometra katrorë, aq sa Kosova qe dikur ishin të okupuara nga Serbia

Bernë, 2 tetor -Pas ofanzivës se fundit e muajit shtator te forcave ukrainase arriten qe te rikthejne tokat e tyre, te pushtuara nga forcat ruse. Behet falë fillimisht per 6000 km. katrore. Këte e ka konfirmuar edhe presidenti i Ukraines Vladimiyr Zelensky. Rikthimi i tokave te Ukraines ka vazhduar edhe ne ditet e para të ketij muaji, duke rimarrur nje rajon tjeter mjaft me rendesi strategjike, te quajtur Lyman. Ushtarët ukrainas rikthejne vendet simbolike duke rrëzuar flamujt e Rusisë te vendosur nga forcat ruse. Ne total behet fjale per rikthimin e 10 mije kilometrave katrore (territore keto sa Kosova, qe dikur ishte e okupuar nga Serbia) tokave ukrainase te cilat deri tash ishin ne duar te forcave ruse. Prandaj kjo ofanzive e Ukraines kunder forcave ruse, beri qe presidenti rus Putin u be «nervoz» dhe shpejte e shpejte t’i shpall kater rajonet si pjese te Rusisë (me mise dicka se pa hiq) nga frika se ushtaret ukrainas do t’i rimarrin edhe këto krahina, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Volodymyr Zelensky njofton se qyteti strategjik i Lyman është pastruar plotësisht nga ushtria ruse

Ripushtimi i këtij qyteti në Ukrainën lindore, një nyje strategjike vendimtare në rajonin administrativ të Donetskut, është një tjetër fitore e rëndësishme taktike për ushtrinë ukrainase. Mesazhi i presidentit ukrainas, i postuar herët pasdite në rrjetet sociale, konfirmon se qyteti, nën kontrollin rus që nga fundi i majit, është humbur nga Moska. Një ditë më parë, Ministria ruse e Mbrojtjes kishte njoftuar se ushtarët e saj, « të kërcënuar se do të rrethoheshin », ishin « tërhequr nga Lyman në linja më të favorshme ». Trupat e Kievit kanë komunikuar shumë pak informacion mbi gjendjen e saktë të frontit që nga nisja e kundërofensive më 29 gusht.

Serhi Haidai, guvernatori i rajonit të Luhanskut, tha në një mesazh të postuar se « çlirimi i këtij qyteti në provincën Donetsk do të jetë një faktor kyç në deokupimin e ardhshëm të rajonit të Luhansk ». Rimarrja e Lyman nga forcat ukrainase është një pengesë shtesë për presidentin rus Vladimir Putin, veçanërisht pasi u njoftua një ditë pas ceremonisë së aneksimit të katër rajoneve të Ukrainës që mbulojnë gati 20% të territorit, ku përfshihet Lyman.

Zelenskyy ne mesin e shtatorit e konfirmoi se 6,000 km katrorë të territorit u jane rikthyr në Ukrainës nga forcat ukrainase

Trupat ukrainase kanë bërë fitime të mëdha në verilindje të vendit këtë muaj në kundërofensivë kundër rusëve.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka thënë se forcat e tij kanë rimarrë 6,000 km katrorë (2,320 milje katrorë) territor nga Rusia në një kundërofensivë këtë muaj, duke shënuar humbjen më të rëndë të Moskës në luftën gati shtatë mujore.

“Që nga fillimi i shtatorit, ushtarët tanë kanë çliruar tashmë 6,000 kilometra katrorë të territorit ukrainas në lindje dhe jug, dhe ne po ecim më tej”, tha Zelenskyy në fjalimin e tij të përditshëm të hënën.

Trupat ukrainase arritën më shumë të hënën, duke shtyrë deri në kufirin verilindor në disa vende dhe duke pretenduar se kishin kapur shumë ushtarë rusë si pjesë e një avancimi të rrufeshëm që e detyroi Moskën të bënte një tërheqje të nxituar.

« Në disa zona të frontit, mbrojtësit tanë arritën në kufirin shtetëror me Federatën Ruse, » tha Oleh Synyehubov, guvernator i rajonit verilindor të Kharkiv.

Një zëdhënës i inteligjencës ushtarake ukrainase tha se trupat ruse po dorëzoheshin masivisht pasi « ata e kuptojnë pashpresësinë e situatës së tyre ». Një këshilltar presidencial ukrainas tha se kishte kaq shumë të burgosur lufte (POW) sa që vendit po i mungonte hapësira për t’i akomoduar ata.

Këshilltari presidencial ukrainas Oleksiy Arestovich nuk specifikoi numrin e të burgosurve rusë, por tha se të burgosurit do të shkëmbeheshin me ushtarë ukrainas të mbajtur nga Moska. Zëdhënësi i inteligjencës ushtarake Andriy Yusov tha se trupat e kapur përfshinin një numër « të rëndësishëm » oficerësh rusë.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të hënën se ndërsa ishte ende herët në kundërofensivë, forcat ukrainase kishin bërë « përparim të rëndësishëm ».

« Ajo që ata kanë bërë është planifikuar në mënyrë shumë metodike dhe natyrisht është përfituar nga mbështetja e konsiderueshme nga Shtetet e Bashkuara dhe shumë vende të tjera për t’u siguruar që Ukraina të ketë në duart e saj pajisjet që i nevojiten për të ndjekur penalisht këtë kundërofensivë, » tha Blinken gjatë një konferencë shtypi në Meksikë.
Ndërsa flamujt ukrainas blu-verdhë valëviteshin mbi qytetet e sapoçliruara, ushtria ukrainase tha se kishte liruar më shumë se 20 vendbanime në 24 orë.

Në ditët e fundit, forcat e Kievit kanë kapur territor të paktën dy herë më të madh se Londra e madhe, sipas Ministrisë Britanike të Mbrojtjes.

Ndryshimet territoriale shënuan një nga kthimet më të mëdha të Rusisë që kur trupat e saj u kthyen nga Kievi në ditët më të hershme të pushtimit të saj më 24 shkurt.

Pas muajsh lëvizjesh të vogla të dukshme në fushën e betejës, vrulli ka ngritur moralin ukrainas dhe ka provokuar kritika të rralla publike ndaj luftës së presidentit rus Vladimir Putin.
Ramzan Kadyrov, udhëheqësi i rajonit rus të Çeçenisë, i mbështetur nga Moska, kritikoi publikisht Ministrinë Ruse të Mbrojtjes për ato që ai i quajti « gabimet » që bënë të mundur sulmin ukrainas.

Sergej Markov, një ish-këshilltar i Putinit dhe drejtor i Institutit të Studimeve Politike, tha se ushtria ruse duhet të ndryshojë strategjinë

Derniers articles