24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Gazetarët e huaj dhe serbë, në Zvicër. Gratë e moshuara zvicerane duken më të lumtura se ato serbe. Serbëve me atë fukarrallëk, ju bie ndermend te flasin në Bernë për katër SSSS

Bernë, 9 dhejtor -« Gazetarët ndërkombëtarë shikojnë Zvicrën » (Internationale Journalisten blicken auf die Schweiz) me ket titull nis shrkimin evete gazeta Blick.ch për nje vizite te gazetareve te huaj (ne mesin e tyre edhe serbe) ne Zvicer, shkruaq gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Këtë javë gazetarë nga Evropa Lindore dhe Afrika vizituan Shkollën e Gazetarisë Ringier. Ata raportojnë për udhëtimet me tren në Zofingen, njerëz çuditërisht të dobishëm dhe sfida në vendin e tyre.

Në fillim të javës, dymbëdhjetë gazetarë të rinj nga gjashtë vende udhëtuan për në Zofingen AG. Shkolla e Gazetarisë Ringier ndodhet aty për gati 50 vjet.

Sidomos pasi është mashtruese të besohet se vetëm votimi përcakton Zvicrën. Ne shohim diçka të veçantë në Zvicër: një themel të fortë.

Sigurisht, ne do të donim një ekonomi më të fortë, rroga më të larta dhe trena që funksionojnë në mënyrë të përpiktë si në Zvicër. Kjo është arsyeja pse ne i kemi zili zviceranëve. Por të gjitha këto do t’i kemi vetëm nëse ndërtojmë atë që e veçon Zvicrën: një shtet të qëndrueshëm dhe demokratik.

Gratë e moshuara zvicerane duken më të lumtura se ato serbe (Schweizer Seniorinnen wirken glücklicher als serbische)

Nga Iva Jevtić (22, Sportal) dhe Nemanja Vidić (28, Blic TV), Serbi

Në Serbi ekziston motoja e jetës së katër S-ve: « Samo sloga Srbina spasava » – « Vetëm uniteti shpëton popullin tonë ». Ndërsa ecnim nëpër rrugët e Zofingenit, menduam për ekuivalentin zviceran: heshtja, siguria, superlativat dhe fuqia – katër jug. Heshtja zvicerane nuk është si asnjë tjetër. Ajo rrezaton qetësi dhe qetësi, sjtrkuan Blick.ch, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Një i huaj e ndjen atë. Dhe mund ta lexoni në fytyrat e të moshuarve. Në ditën tonë të parë, në trenin nga Olten në Zofingen, pamë katër gra më të moshuara. Ato dukeshin më të gjalla dhe më të lumtura se gratë serbe të së njëjtës moshë. Pensioni mujor për gratë në Zvicër është pothuajse 3000 franga, ai për burrat është mbi 4000 franga, ndërsa pensionistët në Serbi marrin vetëm 238 franga.

Ishim të habitur me ndërgjegjësimin për mjedisin. Sikur të mos kishte asgjë më të rëndësishme. Edhe kur bie borë, njerëzit udhëtojnë me biçikletë.

Zvicra na kujton studentin model që mund të thuash se shkruan vetëm gjashtëshe. Mënyra se si ulet aty dhe mban stilolapsin. E mira e Gjashtë studentëve është se ata zakonisht janë të gatshëm të ndihmojnë të tjerët, veçanërisht ata që kanë qenë të sjellshëm me ta.

Marrëdhëniet mes dy vendeve karakterizohen nga “respekti reciprok”, tha ambasadori zviceran në Serbi. Kujtojmë krizën e Jugosllavisë në vitet 1990. Pavarësisht sanksioneve të vendosura ndaj Serbisë, Zvicra vazhdoi të ofrojë ndihmë humanitare. Sot ajo është një nga gjashtë investitorët më të mëdhenj të huaj në Serbi: kompanitë zvicerane punësojnë pothuajse 14,000 njerëz këtu. Prania e një komuniteti të madh serb në Zvicër gjithashtu ndikon në marrëdhëniet.

Zviceranët dhe serbët gjithmonë do të grinden për një pyetje: Kush është tenisti më i mirë i të gjitha kohërave? Ne e dimë përgjigjen.

Derniers articles