17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Lara, skiatorja jone po shkëlqen në Kupën e Botës në Sllovaki

Berne, 20 janar -Shqiptaret ne diaspore vazhdijne me sukseset e tyre te cilet jane bere jo vetem shembull integrimi por edhe ambassdor te vendit tine, qe po i japin imazh te mire kombit tone. Njera nga to eshte edhe skiatorja e re Lara Colturi e cila shkëlqeu sërish me një rezultat te shkelqyer në ndalesën e Jasnas, Sllovaki, në Kupën e Botës duke u renditur e 13-ta, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ajo është 17 vjeçe, ka lindur në Torino, garon për federatën shqiptare dhe mbi të gjitha ka mbajtur pezull publikun Flachau përpara se të martën në mbrëmje të kalonin lojtarët më të mirë.

Me bibin e saj 60, Lara Colturi u kualifikua ngushtë në raundin e dytë të sllallomit të natës, ku më pas rrëmbeu vendet me koston e një shfaqjeje supersonike. Tashmë e 13-ta dhjetë ditë më parë në Kranjska Gora, italiani doli edhe më mirë në Austri (nëntë), dhe mund të bëhet emri i ri për t’u mbajtur mend në qark.

Shiffrin fiton, Gisin i 4-ti, dalin farat kampione

Amerikani fitoi sllallomin e natës Flachau të martën. Aty ku zviceranët bënë mrekulli dhe talentet e ardhshme morën qendër të vëmendjes.

Përveç nëse është e Dzenifera Germane. U desh i gjithë talenti i Letonezit (8, 20 vjeç dhe bib… 50) për të larguar më në fund Lara Colturin nga vendi i drejtuesit. Sllallomi spektakolar Flachau ishte pjesë e dramës së tij. Por buqeta e fundit i përkiste elitës së disiplinës. Të cilit Camille Rast gjithmonë duket se i përket pak më shumë: e 4-ta në Slloveni, Valaisanne pasoi me një vend të shkëlqyer të 6-të. Mjaft për ta bërë pak më të lehtë të harrohet mungesa e lideres zvicerane, Wendy Holdener.

 

Derniers articles