24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Serbi (43) para gjykatës zvicerane në Lucern. Akuzohet se goditi me thikë dhe deshi t’ia jep flakën ish-gruas së tij

Nje serb Bojka T. (43) mësohet se ka tentuar të vrasë ish-bashkëshorten duke ndezur një sprej dhe duke e drejtuar spërkatjen drejt saj. Mësohet gjithashtu se ai ka goditur disa herë me thikë. Tani serb duhet të përgjigjet për tentativë vrasje para gjykatës penale në Lucern, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Emri i tij është ende në zilen e ish-apartamentit të familjes në një lagje të Lucernit. Por Bojka T.* (43) ka vite që nuk jeton këtu. Serbi jeton i ndarë nga ish-gruaja e tij tashmë Andrea T.* dhe djali i tyre që nga fillimi i vitit 2019. Rreth një vit e gjysmë më vonë, në prill 2021, ai kthehet në banesën e mëparshme familjare – dhe përpiqet të vrasë ish-in e tij këtu. Të paktën për këtë është i bindur prokurori publik, ka shkruar edhe Blick.ch.

Të martën, serbi do të duhet të përgjigjet para gjykatës penale në Lucern për tentativë vrasjeje dhe akte të shumta dhune dhe kërcënime ndaj autoriteteve dhe zyrtarëve.

Shqyrtimi sipas aktakuzës: Në mbrëmjen e datës 14.04.2021, Bojka T. në banesën e tij ka rrëmbyer një thikë kuzhine dhe një spërkatës pastrues frenash dhe ka shkuar në banesën e mëparshme familjare.

Xhaketa dhe flokët morën flakë

Ish-bashkëshortja e tij Andrea T. ishte në një festë ditëlindjeje. Djali ka lajmëruar fshehurazi nënën e tij me sms dhe i ka kërkuar të lajmërojë policinë dhe të kthehet në shtëpi. Kur Andrea T. ka qenë gati të hyjë në banesë, djali ka arritur të arratiset prej saj. Në të njëjtën kohë, i akuzuari ka kapur Andrea T. dhe e ka tërhequr zvarrë në banesë. Atje ai kapi spërkatjen, i vuri flakën llakut dhe ia drejtoi ish-xhaketës dhe flokëve të saj menjëherë morën flakë. Andrea T. iku në tualet, hoqi xhaketën dhe përkëdheli me pëllëmbë pikat e djegura në flokë për të shuar zjarrin. Megjithatë, i akuzuari nuk e ka lëshuar. Sipas aktakuzës, Bojka T. ka vazhduar të tentojë t’i vë flakën Andrea T. nën derën e banjës.

Në një moment ai arriti të thyente derën dhe t’i rrëzonte celularin nga dora e ish-it. Andrea T. sapo ishte gati të lajmëronte policinë. Gruaja ka arritur të ikë nga tualeti dhe të vrapojë drejt derës së banesës.

Por Bojka T. e kapi dhe e goditi disa herë me thikën e kuzhinës që kishte sjellë me vete. Andrea T. i shmangu qepjet. Si pasojë ajo ka pësuar prerje në duar dhe krahë. Vetëm policia e mbërritur ka mundur të kapërcejë dhe arrestojë burrin.

Lidhur me akuzën për dhunë dhe kërcënime ndaj autoriteteve dhe zyrtarëve, thuhet: Rreth një muaj më vonë, i akuzuari, i cili ndodhej në paraburgim, ka dashur të marrë dokumente mjekësore nga banesa e tij. Aty ka tentuar t’u shpëtojë policëve shoqërues. Ata mundën ta ndalonin, por për shkak se ai u kundërpërgjigj aq shumë, oficerët pësuan lëndime të ndryshme, shkruan Blick, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Zyra e prokurorit publik po bën disa kërkesa për sanksione: Në hapin e parë, ajo kërkon një dënim me tetë vjet burg – duke supozuar reduktimin e fajësisë së moderuar deri në të rëndë. Duhet të merret parasysh edhe koha e vuajtur në burg. Gjithashtu, kërkohet një dëbim nga vendi për 15 vjet si dhe një masë spitalore në përputhje me nenin 59 të Kodit Penal – i ashtuquajturi “arrest i mitur”.

Derniers articles