17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Aki Nuredini nga Tetova « ambasadori » shqiptar në Vienë të Austrisë  që takoi personalitete botërore, më shumë se një president shteti

Aki Nuredini (patron i restaurantit  të njohur në Vienë – SOLE) veprimtar i shquar i ceshtjes sone kombëtare në Auastri ne bisede me redaktorin e gazetes zvicerane Le Canton27.ch 

Vienë, 21 dhejtor -Shqiptarët në ballkan nuk janë më si dikur sharraxhinjt e Esad Mekulit qe ju prenin drutë serbëve apo pastronin oxhaqet dhe rruget e Beogradit. Por as diaspora shqiptare me nuk jane me puntorë krahu ne «baushtelle ». Ata sot ne perendim janë akademikë, deputetë, arkitektë, mjekë, biznesmenë, partonë frimash te kompanive gjigante dhe shefa te suksessshëm te gastromise. Njëri nga ta eshte edhe Haki Nuredini i cili jeton dhe vepron qe prej vitesh ne qytetin austriak në Wiene, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Për te intervistuar veprimtarin e njohur te ceshtjes sone kombëtare z.Haki Nuredinin cdo gazetari do ta «zente ngusht» i cli nuk do te dinte se nga t’ia niste bisedes me z.Nurdini: Nga bizenesi apo muzika, nga sporti apo kultura, nga diplomcia apo humanizmi sepse te gjitha i shkojne atij. Por, kesaj radhe do t’i prekim te gjtha pak nga pak…

Haki Nuredini, kur punoja ne Beograd: Asnje ushtarë qe fliste shqip nuk  ka paguar ne restaurantin tonë!

Me z.Aki Nuredinin u takuam rastesisht ne ditene Flamurit . me 28 Nëntor ne Muzeun ndekrombëtar te hisorise ne Viene e cila kishte alur me familj për ta vizituar shpaten dhe prekrenaren e Skenderbeut. Dhe mu nga kjo vizite e nisëm biseden me biznesmenin dhe humnaistine njohur nga tetova ne Viene te Austrise.

Pas vizites dhe takimit ne Muzeun Nderkobmetar ne Viene shkuam tek lokali SOLE, resatutrant i njohur ne Viene i z.Nuredini. Aty festuma edh Ditën e flamurit me miq dhe kolegë qe takuim rasteissh që ishin te gjithe nga viset etnike (Shqiperia, Kosova. Tetova, Presheva dhe Janina) , Ne talvoline kishin «Shqipërine ne miniature. Aty ishte i madhi Aki Nuredini, patron i restaurantit (Sole) me prestigjioz dhe me te frekuentuar ne kryeqytetin austriak, Kim Mehmetin (sdi a ka nevoje me prezentu), avokatin e njohur ne Viene Mirsad Musliu etj..I thash i madhi Aki Nuredini se ky njeri eshte atdhetar dhe veprimtar i deshmuar ne favor te ceshtjes kombetare. Ai me rastin e 100-vjetorin e pamvaresise se shtetit shqiptar, kur kyremisniter ishte doktro Salih Berisha, ne bashkepunim me miqte e tij, autoritetet austriake, shpaten e Skenderbeut nga Viena e dergoi ne Tirane! Ja kjo eshte diaspora shqiptare!

Nese, pas meje shkojne koleget e mi per ta investuar z.Nuredini t’mos nisin me pyetjen standrdae me ke je takuar, por me ke nuk je takuar, sepse me pyetje e pare do t’ju merrte shume kohe se aty do jene sigrishjt qinra personalitte ausutriake dhe boterore përfaqesues dhe krere keta te shteteve, te qvwerive deir tek prijest e orgnaizatave nderkombëatrenga sporti, kultura dhe muzika.

Nga biseda me Aki Nuredini, kuptuam se ai flet dhe premton shume pak  por bene puneshume per kombin tonë.

Aki Nuredini, fillimisht kishte nisur biznesin e tij si gjithe shqiptaret ne Beograd duke e filluar nga zero. Zaten, çdo gjë e kishte arritur me djersën e ballit, që nga babai i tij Elez Nuredini. Kjo ishte jeta me nderë në shekuj në Kamenjanin piktoresk  që e përkëdhelin erërat shekullore të luginës që nga Gostivari të sjell në Tetovë. Hallet e jetës, babai e Akiut,  Elezin e sollën në Beograd, në qendrën e së cilit kishte furra dhe restorantin e tij. Që në moshën e re Akiu e merr drejtimin e restorantit.

Puna i ecën mirë deri më dridhjen që i shkaktoi lëvizja kosovare sistemit komunist të qelbur, kur ai detyrohet të shpërngulet  në Vjenë. Këtu do gjej ambientin e një kulture të lartë, ku njerëzit punëtor  prosperitetin e jetës së tyre e bëjnë realitet. Për shqiptarët Vjena ishte e njohur si vend veprimi e jete e shumë intelektualëve e diplomatëve shqiptarë me famë që bënë histori. Ata krijuan ura miqësie mes kombeve.

Lokali i Aki Nuredinit SOLE me shumë se një restaurant, isjte i preferuar edhe nga presidenti i Austrisë. Ishte nje qendër dhe vendtakim i shqiptareve dhe nderombëtarëve, thenë shkurt: Një ambasadë !  

Në një paralele me unazën e qendrës së qytetit, disa dhjetëra hapa larg Operës Vjeneze e njohur në botë, gjendet  Annagase e cila lidhë si kërthizë qendrën Stefansplatz në këndin e drejtë me rrugën Kärtnershtrase nga ku fillon numërimi i mbi dymbëdhjetëmijë rrugëve e rrugicave që ka Vjena. Annagase, një rrugë me histori mbi katërqind vjeçare do pasurohet me restorant Sole të pronarit shqiptar qe para tridhjetë vite. Aty afer edhe Muzternu ndekrombëtar ku qednro shpata dhe prekreniraje  heroti tone kombëatre Gjergje Kasitrot- Skenderbeu, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Dashuria, respekti, përkushtimi, ndershmëria  ndaj klientëve dhe punës do ta bëjnë mërgimtarin e ri të qytetit shekullor të njohur dhe të dashur. Ambientet e rregulluara me shije mahnitëse, kuzhina profesionale e nivelit të lartë, pritja e ngrohtë e personelit shërbyes, krijojnë ambient  çlodhës.

E gjithë kjo bëri që klientët e Soles të jenë figurat me emër botëror nga fusha e artit, shkencës e politikës. Vargu i tyre është i gjatë për një vështrim gazetaresk.  Ja disa nga ata që shtëpi e kanë edhe Sole: Hans Kulka, Iamail Kadare, Erido Hütter, Renato Bruson, Placido Domingo, Anna Netrebko, Antonio Siragosa, Eva Mula, Albert Rohan, Livi Kringl, Marcello Vioti, Heriber Kasper, Johannes Spalt, Frido Hütter, Jürgen Flimm, Joan Hollender, Elisabeth Gürtler, Seji Ocawa, Ricardo Muti, Anthonello Allemandi, Franko Bonisolli, Freund Gunnar, Toni Polster, Skender Fani, Stefan Menikes, Franz Endler, Stefi Graf e shumë të tjerë nga të cilët kryeministra, ministra nga shumë vende të botës. Ish sekretari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara ban ki moon, Kurd Valhaim,ishin pothuaj vizitor i rregullt në Sole. Prandakj nuk e tham rastesisht me laerte se  lokali i Aki Nuredinit  SOLE me shue s enje restaurant, nje vend takim i shqiptareve dhe nderombëatreve, thenë shkrut : një ambasadë !

Pra ca vitesh, presidenti austriak shkel shtetërrethimin, policia e kap duke darkuar në tarracën e restorantit të shqiptarit

Ndëshkimi për shkak të mosrespektimit të kufizimeve për koronavirusin nuk ka kursyer as presidentit austriak Alexander Van der Bellen.

Mbrëmjen e të dielës kreu i shtetit austriak nën shoqërinë e bashkëshortes dhe dy miqve po darkonte në një restorant në qendër të Vjenës deri pas orës 23:00 të mbrëmjes duke shkelur masat e vendosura nga qeveria. Një patrullë policie gjeti Presidentin dhe gruan e tij në tarracën e një restoranti italian në qendër të qytetit. Restoranti në pronësinë e shqiptarit nga Maqedonia e Veriut Aki Nuredini mund të gjobitet deri në 30 mijë euro për shkelje të rregullave të tejkalimit të orarit të shtetrrethimit. Por presidenti Van der Bellen ka deklaruar se do ta paguaje vet gjobën.

“Presidenti Federal është një mysafir i rregullt në restorantin tim. Unë bëra gjithçka siç duhet dhe ne e mbyllëm shërbimin në orën 23:00, siç kërkohet nga ligji.- u shpreh Nuredini. Restoranti Italian sole në pronësi të shqiptarit nga Maqedonia e Veriut është i preferuar jo vetëm i presidentit austriak, por edhe i shumë artistëve të operas shtetërore vjeneze.

Ne vitin 2018, presidenti i Republikës së Kosovës  ka dekoruar me medalje presidenciale Aki Nuredinin.

Ku e merr Akiu gjithë këtë energji në hapat e tij të përditshëm, është diçka për admirim. Ai me kënaqësi na rrëfen se ka përkrahjen e zonjës së tij Regipës dhe katër djemve të tij, që të gjithë me universitet të mbaruar me sukses të shkëlqyeshëm. Një familje e mrekullueshme. Një shembull jete e respekti. Naseri  ndjek specializimet e tij për pikturë në Londër, i njohur për hollësi në artin e tij të pikturës. Edhe Naseri bamirësinë e ka në shpirte. Ai është fitues i mirënjohjes nga Biblioteka Kombëtare e Austrisë me motivacion ndihmën në shtimin dhe kujdesin ndaj librit.  Qyteti i Vjenës i vlerëson qytetarët e saj të vyer. Edhe Akiun. Landi i Vjenës i ndan atij  Medaljen e Art  për merita në veprimtarinë e tij në ndihmë kulturës së qytetit dhe përgjithësisht Vjenës si njësi federale e Austrisë. ,,Aki Nuredinint i cili restorantin e tij  Tratoria Sole në Annagasse pikë çlodhje dhe takimi të muzikantëve e artistëve të qytetit. Medalja iu dha nga Andreas Masilath-Pokorny, president i Qendrës Kulturore të Vjenës. Akiu është fitues i shumë mirënjohjeve, medaljeve e falënderimeve.

Në vitin 1983, Aki Nuredini hapi për herë të parë një Frullateria, ku shiste shake, makarona dhe panine. Në vitet e mëvonshme, restoranti, i bashkë-projektuar nga arkitekti Prof. Johannes Spalt, u zgjerua dhe u shndërrua në atë që është sot: një vend takimi për artistë, sportistë, kompozitorë dhe mbi të gjitha adhurues të kuzhinës së freskët italiane. Sot Padrone krenar Aki Nuredini feston 40 vjetorin e Ristorante Sole. Së bashku me djalin e tij Agron dhe ekipin Sole, ata vazhdojnë të ofrojnë cilësi dhe traditë ku të ftuar nga e gjithë bota bëhen bashkë për të përjetuar një atmosferë unike dhe mikpritëse me kuzhinë autentike italiane.

Ne vitin 2018, presidenti i Republikës së Kosovës  ka dekoruar me medalje presidenciale Aki Nuredinin. Sipas presidneces «Nuredini ka kontribuar me dekada për çështjen kombëtare dhe pavarësinë e Kosovës ai i ka kontrobouasr edhe promovimit të Kosovës në skenën ndërkombëtare. »

Aki Nuredini organizoi koncert humanitar për fëmijët me kancer në Vjenë

« Sole: Aki Nuredini dhe bota e tij e artistëve » (Sole: Aki Nuredini and his World of Artists); « Çmimi i artë për “Padrone” Aki Nuredini » (Goldene Auszeichnung für « Padrone » Aki Nuredini); « Aki Nuredini – Një stuhi në një gotë vere » (Aki Nuredini – Ein Sturm im Weinglas); « Sole – Aki Nuredini dhe bota e tij e artistëve – blejnë një libër të përdorur » (Sole – Aki Nuredini und seine Künstlerwelt – Buch gebraucht kaufen), jane jketa vetem disda tituj te gazeta austrika qe shrkuan pe rjeten, puen dhe vepren e Aki Nuredinit patroit te resdaturanint me emr ne Viene SOLE dhe intelektual, veerimtar i ceshjes sone kombëatre dhe aderues i flakt i muzikes klasike, shkruan gazeta zvcierane në shqip Le Canton27.ch

Me rastin e 40- vjetorit të restorantit Sole, pronari Aki Nuredini mblodhi në Vjenë yjet e muzikës klasike dhe dhuroi 180 mije euro për spitalin e femijëve me kancer. Koncertet e bamirësisë janë kthyer në tradicionale për Aki Nuredinin, i cili është një adhurues i flaktë i muzikës klasike. Kësaj radhe mbi 1000 të ftuar patën rastin të dëgjojnë yjet e operës

ë pranishëm kanë qenë disa prej artistëve më të famshem të operës të cilët kanë interpretuar vepra të përzgjedhura.

Ndër emrat e njohur ishin  Anna Netrebko, Ferlucho Furlanetto, Michael Schade, të cilët interpretuan vepra të kompozitorëve si Tchaikovsky, Wagner, Puccini, Schumann, Schubert, Verdi, Rossini, Oscar Strauss .

Momenti kulminant ishte kur artistët kërkuan që z.Nuredini të ngjitej me të shoqen bashkë në skenë për të kënduar « O sole mio », në variantin që ishte dhe si moto ‘’ O sole nostro’’ ( O dielli ynë).

Yjet, simbolikisht për nder të koncertit të fëmijëve, hodhën lodra prej pelushi te publiku, i cili ishte shumë i madh në numër, duke tejkaluar shifrën prej 1000 të ftuarish.

Derniers articles