15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Kryeministri shqiptar Kurti kah fundi i muajit shtatorit viziton Zvicren

Berne, 16 gusht -Dite e sa vie Kosova dhe Zvicra po zgjeron bashkepunimin. Kety dy vitet e fundit kreret e shtetit te Kooves (presidentja, kryeministri, kryeparlamentari si dhe deputete..) kane vizitusr Zvucren se paku dhjete here, delegacione keto te pritura nga autoritetet e Konfederates Helvetike ne Berne, Gjeneve api ne Zurich, njofton gazeta zvicerane Le Cantin27.ch

Nje vizite e tille pune do te zhvilloje kryeministri i Kosoves Albin Kurti ne Olten (ZH) kah fundi i muajitg shtattor,  i ftuar ng deputete dhe krere te prtive politike zvicerane.

Gjate qendrinit ne Zvicer Kurti do te takoj edhe mergimtaret shqiptare ne disa kantone. Sipss gazetes zvicerane Le Canton27.ch per dallim nga vendet boterore Zvicra eshte bere vendi me i vizitusr dhe preferuar nga Qeveris e Kosoves, madje edhe me shume se Shqiperis, qe sigurisht per te mesuar dhe marrur pervoja te funksionimitbte shtetit juridik sidomos mohelin e demokracise dhe tolerances qe vende te ballkanit pas luftes ju mungon

 

 

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...