13.7 C
Berne
dimanche 26/05/2024

Blick.ch: Pronari i garazhit të Lucernit (47) është vrarë në Kosovë. Autori Taulant F. dorëzohet në polici

Një pronar garazhi nga kantoni i Lucernit është vrarë me armë zjarri gjakftohtë në një lokal në Kosovë.. « Pronari i garazhit të Lucernit († 47) është qëlluar në Kosovë Autori Taulant F. dorëzohet në polici » (Luzerner Garagist (†47) im Kosovo erschossen Täter Taulant F. stellt sich der Polizei) eshte ke ttiulli i nshrkimit te kolegeve tane zvceranë (Qendresa Llugiqi und Roman Neumann) te cilet bejne fjale pe rnje akt kriminal qe ka ndodhur ne Kosovë ku viktima ehste nga Zvicra, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Autori mësohet se po ashtu jeton në Zvicër dhe vjen nga ambienti familjar. Është 8 gusht. Në orën 16:40, Taulant F.* (48) hyn në Coyote Lounge Bar në Klinë, një qytet i vogël në veri-perëndim të Kosovës. Burri është i armatosur me pistoletë. Dhe ai ka vetëm një synim: 47-vjeçarin Liridon P.*, pronar garazhi nga kantoni i Lucernit. Ai supozohet të jetë me pushime tani. Taulant F. qëllon shtatë herë në drejtim të viktimës së tij. Liridon P. është plagosur aq rëndë saqë vdes në vendin e krimit.

Një video e vëzhgimit thuhet se tregon skenën brenda kafenesë. Mund të dëgjohen disa të shtëna. Më pas fillon paniku. Të ftuarit kërcejnë të tmerruar. Disa grumbullohen së bashku në buzë, të tjerët ikin. Edhe autori del nga lokali me armën në dorë.

Një video e dytë që po qarkullon në rrjetet sociale mësohet se tregon autorin Taulant F. duke ikur. Jashtë, ai ndalon një makinë, kërcënon shoferin dhe largohet. Policia e Kosovës fillimisht nuk e konfirmoi autenticitetin e videove sipas kërkesës. Viktima dhe autori njiheshin me njëri-tjetrin Policia është në kërkim të vrasësit me një kontigjent të madh. Më vonë ajo gjen makinën, por asnjë shenjë të Taulant F. Policia lëshon një urdhër kërkimi.

Sipas mediave kosovare, në Zvicër duhet të jetojë edhe Taulant F.. Sipas portalit të lajmeve Kallxo, që i referohet prokurorit, Taulant F. mësohet se është vetëdorëzuar në komisariat të martën. Shfaq skenën e krimit (00:22) Mediat lokale raportojnë gjithashtu se viktimat dhe autorët vijnë nga e njëjta prejardhje familjare. Dy burrat mësohet se kanë rënë. « Biznesmen i suksesshëm me zemër të madhe » Përparim E.* e njihte Liridon P. që në fëmijëri dhe ishte shoku i tij më i mirë. Me lot ai thotë për Blick: “Gjithmonë kemi qenë në rrugë së bashku, në Kosovë dhe në Zvicër. Liridoni ishte një biznesmen i suksesshëm me zemër të madhe, gjithmonë duke u përpjekur të ndihmonte njerëzit”.

Këtë e tregon edhe fakti që do të vinin për t’i dhënë lamtumirën e fundit njerëz nga e gjithë bota. Vdekja e tij është shumë e dhimbshme. Ai aktualisht është duke pritur në Prishtinë që të kryhet ekspertiza pas vdekjes dhe trupi i shokut të tij më të mirë të transportohet në shtëpi. Miqtë vajtojnë Liridon P. në rrjetet sociale: “Pusho në paqe! Do të jetoni përgjithmonë në zemrat tona”, shkruan njëri. Një tjetër: « Ti na la shumë shpejt. »

Derniers articles