0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Schwarzenberg, personaliteti i parë nga Çekia qe e njohu Republikën e Kosovës ket e dinë edhe presidenti Zeman

Blerta SEJDIJA (Le Canton27.ch)
Korrespondente nga Praga

Pragë, 6 shtator -Pas tridhjetë vjetësh, Karel Schwarzenberg (83) nuk kandidon askund dhe del në pension. Në një intervistë të balancuar për Právo, ai tha se kurrë nuk ishte penduar që la biznesin e tij në Austri dhe u fut në politikën çeke. Kjo ndodh kryesisht sepse ai mezi priste të kthehej në shtëpi gjatë gjithë jetës në mërgim, njofton nga Praga gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Kur u pyet nga një gazetar se në çfarë dështoi kur ishte në politikën çeke, ai u përgigj: Shumë gjëra, Kosova, për shembull. Në vitet 1980, si kryetar i Komitetit Ndërkombëtar të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut, unë shkova atje shumë dhe bisedova me shqiptarët e Kosovës dhe serbët. Unë pashë dhunë atje nga të dy anët. Dhe unë e dija dhe thashë se kjo politikë e dhunshme që ata po ndiqnin atje do të çonte në gjakderdhje të madhe dhe se do të kontribuonte në shpërbërjen e Jugosllavisë.

Aucune description disponible.« Mediat jugosllave atëherë shkruan artikuj për mua: një fisnik austriak që urren serbët. Edhe pse u përpoqa të bërtas në të gjitha drejtimet se do të çonte në përfundime të tmerrshme, askush nuk më dëgjoi. Unë gjithashtu nuk arrita ta bind Havelin që të mos shkonte në udhëtimin e parë në Gjermani, por të shkonte në Sllovaki. Unë nuk e binda atë dhe doli ashtu siç nuk doja.” deklaroj Schwarzenberg, transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Si kryetar i Komitetit Ndërkombëtar të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut, Karel Schwarzenberg avokoi për të drejtat e njeriut në Evropë, veçanërisht në vitet 1980. Ai diskutoi çështjen e të drejtave të njeriut në ish BRSS, në Bullgari, dhe gjithashtu në Kosovë.

Le të rikujtojmë se roli i Karel Schwarzenberg në promovimin e njohjes së pavarësisë së Republikës së Kosovës nga Çekia ishte vendimtare. Schwarzenberg, që në fillim, mbështeti pavarësinë e Kosovës nga një këndvështrim shumë pragmatik.

Sipas tij, të gjitha palët ndërluftuese kryen krime të tmerrshme në Kosovë, por shqiptarët filluan këtë luftë kryesisht sepse nuk u respektuan të drejtat e tyre (ai kritikoi, për shembull, faktin se serbët në fund të viteve 1980 heqën statusin autonom të Kosovës dhe u mohuan shqiptarëve e drejta për arsimim në gjuhën e vet).

Karel Schwarzenberg lindi më 10 dhjetor 1937 në një familje të rëndësishme aristokratike, historia e së cilës daton në shekullin e 12-të. Politikisht, Karel Schwarzenberg u përfshi gjatë studimeve të tij të shkollës së mesme dhe gradualisht të drejtat e njeriut u bënë temë e jetës së tij. Në 1984, ai u bë kryetar i Komitetit Ndërkombëtar të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut.

Pas Revolucionit në 1989, ai u kthye në Çekosllovaki dhe pas zgjedhjes së Václav Havel si president, ai hyri në shërbimin e tij fillimisht si nëpunës civil dhe më pas si kancelar i presidentit. Në fund të kësaj periudhe, ai ishte plotësisht aktiv në politikë. Gjatë dy qeverive të ndryshme, ai shërbeu si Ministër i Jashtëm dhe Senator Parlamentar. Në vitin 2009, së bashku me Miroslav Kalousek, ai themeloi partinë e qendrës së djathtë TOP 09. Në 2013, ai kandidoi për president të Republikës Çeke dhe u rendit i dyti në një zgjedhje të drejtpërdrejtë.

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...