7.5 C
Berne
vendredi 31/03/2023

Shuhet aktori i njohur francez, Jean – Paul Belmondo (88)

Në moshën 88 vjeçare në shtëpinë e tij në Paris vdes aktori i njohur francez, Jean – Paul Belmondo. Legjenda e kinemasë franceze nuk është më. Lajmi i hidhur u njoftua më 6 shtator 2021, njofton gazeta zvcerane Le Canton27.ch
Luajti në 80 filma të zhanreve të ndryshme
Më 1988 fiton çmimin Cezar, Oskarin francez për filmin “Itinerarin e një fëmije të prishur” të Claude Lelouch. Por ai refuzoi këtë çmim, sepse artisti që punoi statujën, Cesar Baldaccini, dikur kishte nënçmuar veprat e babait të tij.

Bébel la gjurmët e tij në kinemanë franceze. Në karrierën e tij pesëdhjetëvjeçare, aktori i lindur në 1933 është shfaqur në gati 80 filma, shumë prej të cilëve janë bërë kult. Mund të citojmë « Pa frymë » (1960), « Një majmun në dimër » (1962), « Njeriu nga Rio » (1964), « Njëqind mijë dollarë në diell » (1964), « Borsalino » (1970), « Le casse » (1971), « L’as des as » (1973), « The madhështore » (1973), « The professional » (1981), « Hold-up » (1985) apo edhe « Itinerari i një të prishuri fëmijë ”(1989). Kaq shumë tituj që ndoshta do të riprogramohen së shpejti në ekranin e vogël: mos i humbisni!

Revista Time në vitin 1964 e shpalli Belmonden fytyrën e Francës moderne.
Französische Schauspiel-Legende Jean-Paul Belmondo ist tot - FM1Today

Derniers articles

Berna dhe Tirana nënshkruajnë marrëveshje deri në 2026! Financim e digjitalizimit te KQZ me 1.2 milione CHF

Titane, 24 mars -Në kuadër të bashkëpunimit për dixhitalizimit, Tirana ka nënshkruar sot marrëveshje nje marreveshje me autoritet e Bernes deri në 2026 me...

Historike, emri i Kosovës, për herë të parë pas 20 vitesh, nuk permendet ne raportin e OKB-së anti drogë. Ja cfare thuhet për Shqiperine...

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Sipas raportit të OKB-së, Shqipëria dhe Serbia bëjnë kontrabande të hapur të drogës, Kosova nuk përmendet pas 20 vitesh

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Ramazani ne burgun e Scheveningenit / Nga Haga tregojnë se Thaci, Veseli dhe te tjerët a po agjërojnë…

Hagë, 30 mars -Njerezit, ata te komuniteti muslimanë ne lufte e ne burgje kane mbajtur ramazanin. Edhe në luften e fundit perballe Serbise lufëtarete...

Rekord: Diaspora shqiptare nga Zvicra vitin e kaluar ka dërguar në Kosovë rreth 100 milionë CHF

Prishtinë, 30 mars -Diaspora vazhdon të luaj një rol shumë të rëndësishëm në ekonominë e Kosovës. Përgjatë një viti nga mërgimtarët dërgohen para të...