-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Shuhet aktori i njohur francez, Jean – Paul Belmondo (88)

Në moshën 88 vjeçare në shtëpinë e tij në Paris vdes aktori i njohur francez, Jean – Paul Belmondo. Legjenda e kinemasë franceze nuk është më. Lajmi i hidhur u njoftua më 6 shtator 2021, njofton gazeta zvcerane Le Canton27.ch
Luajti në 80 filma të zhanreve të ndryshme
Më 1988 fiton çmimin Cezar, Oskarin francez për filmin “Itinerarin e një fëmije të prishur” të Claude Lelouch. Por ai refuzoi këtë çmim, sepse artisti që punoi statujën, Cesar Baldaccini, dikur kishte nënçmuar veprat e babait të tij.

Bébel la gjurmët e tij në kinemanë franceze. Në karrierën e tij pesëdhjetëvjeçare, aktori i lindur në 1933 është shfaqur në gati 80 filma, shumë prej të cilëve janë bërë kult. Mund të citojmë « Pa frymë » (1960), « Një majmun në dimër » (1962), « Njeriu nga Rio » (1964), « Njëqind mijë dollarë në diell » (1964), « Borsalino » (1970), « Le casse » (1971), « L’as des as » (1973), « The madhështore » (1973), « The professional » (1981), « Hold-up » (1985) apo edhe « Itinerari i një të prishuri fëmijë ”(1989). Kaq shumë tituj që ndoshta do të riprogramohen së shpejti në ekranin e vogël: mos i humbisni!

Revista Time në vitin 1964 e shpalli Belmonden fytyrën e Francës moderne.
Französische Schauspiel-Legende Jean-Paul Belmondo ist tot - FM1Today

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...