22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Ja ky është huligani serb që dje kërkonte kokën e paqeruajtësve italianë dhe hungarezë (KFOR) në Kosovë. Fatmirësisht zviceranët shpëtuan pa u gjakosur

Mitrovicë, 30 maj -Të hënën, shumë ushtarë nga KFOR-i, Forca Mbrojtëse e Kosovës e udhëhequr nga NATO, u plagosën (mbi 30 sosh) në përleshjet në veri të Kosovës me huliganet serbe te mbeshtetut nga presidneti Alesander Vuicci dhe njerez persona te amskuar qe dyshohet te jene njerez te Wagner. Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovës, Nicholas Abbott, i ka cilësuar si kriminale dhe të papranueshme sulmet e protestuesve serbë ndaj personelit të KFOR-it dhe Gazetarëve në veri të Kosovës, njofton nga Mitirvica (vendi ngjarjes) korrespondenti i gazetes zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Protestues serbë dje ishin mblodhur nëpër katër komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës, për t’i penguar kryetarët e rinj që ta ushtrojnë funksionin e tyre nëpër ndërtesat komunale te cilat zgjdhje ishinm elgjtime sipas insitzuciobeve te Kosovës dhe nderkombëtareve te cilat u pershëndeten nga BE dhe SHBA-të. Serbët protestojnë edhe sot, kurse policia vendore bashke me KFOR-i pozicionohen në veri me forca te shtuara. Pasi idnedtifuikuan mediat huliganin serb Dragan Smigic (i kerkuar nga Kosova si kriminelë lufte) i cili dje u pa duke sulmuar KFOR-in në Zveçan, ai sot më nuk eshte parë…

Si ne luftë, huliganet serbe i shtrijnë për toke si « peshqi ne zall » te gjakosur trupat paqeruajtëse 

Disa evopianë dhe amerikanë po habiten se si serbet pa meshire po i rrahin ushtaret e NATO-s ne veri te Kosoves… Ata ende nuk po i arrijne t’i njohin serbet (që perdhunuan 20.000 femra kosovare gjate luftes ne Kosovë)  po harrojne se para nje muaji masakruan, i vrane pa meshire 18 femijet e tyre në mes te Beogradit, e mos te flasim per nderkombetaret, te cilet po i perkdhelin serbet qe 20 vite!..Njekohesishtg kjo perkdhelje verehet edhe nga disa media evropiane të cilat nga Budapesti te influencuar nga gazetaret serbe ne Beograd dhe Veri te Kosovës jane të njeanshme me raportimet e tyre duke inkurahjuar bandat kriminale qe po protestoje e po rrahein apqeruajti ne Veri te Kosovës, huligan keta te ardhur nga pjesd etjhera ter Serbise te drejtuar nga Beogradi (Vucic) dhe Krmelini (Putin) per te destabilizuar rajonin, me qellim të perqëndrimit te opinonin nderkombëtar nga Ukraina.

Ndryshe, ushtria Serbe eshte ngritur ne gjendje gatishmerie luftarake me urdher te presidentit serb Aleksander Vucic, nje pasardhes i Milosevicit. Ne kufi me Kosoven verehen kolona te mjete luftarake te ushtareve serbe. Vucic me keto kercnime ndaj Kosoves ne emer te “mbrojtjes se serbeve” ben fushate dhe per te perqendruar opionin serbe ne Kosove pas masakrave serbe ndaj 18 femijeve serbe ne shkollat e Beogradit. Mediat serbe sulmojnë ashpër Vuçiqin: Fajtor kryesor për tensionet në veri të Kosovës. Keshtu, sipas “Nova.rs”, faktor kryesor mbetet Vuçiç. Sipas kesdja gazete serbe « bojkotimi i zgjedhjeve në veri nga Lista Serbe ka bërë që të krijohet kjo situatë.. », shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Protestat djeshme shpejt u shndërruan në të dhunshme pasi që në mesin e tyre pati huliganë të cilët filluan të hidhnin mjete të ndryshme si koktej molotivi, shok bomba, mjete shpërthyese, gurë, shishe prej qelqi dhe gjësende të tjera në drejtim të ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të Policisë së Kosovës dhe gazetarëve që kishin shkuar të raportojnë nga vendi i ngjarjes.

Në pajmet që i publikuan zvcerane dhe boterore shihen disa ushtarë të KFOR-it të gjakusur te shtrire për përtokë si pasojë e goditjeve që morën nga huliganët serbë te ciolet kekronin koken e forcave paqesore ne Kosovë. Autoritetet ndekrombëtare ne terren flasin se janë rreth 30 pjesetare të KFOR-it jane plagosur, ata jane kresisht nga kontingjenti itzalian¨èe dhe hungareze..fatmriesisht nuk kishte aty zviceran. Këta ushtarë janë sulmuar kryesisht nga persona të maskuar, por ka pasur prej tyre edhe pa maska të cilët janë xhiruar nga mediat.

Kush eshtë Dragan Smigic, huligani serb që u pa duke sulmuar KFOR-in në Zveçan

Madje njëri prej tyre, i cili me gjithë forcën godiste pjesëtarët e KFOR-it me shkop gome, del se është i njohur për autoritetet kosovare. Fytyra e ekitj huligani serb tasshme eshte i njhur edhe për italianet. Gazeta zvicera Le Canton27.ch ne rrejtet siciale ka hasur ne persona qe e kane idnetfikuar personin agresiv qe kekron koken e italianeve dhe hungarezve dje ne Kosovës. Diego Remaggi ka arritur te idnetfikoj huliganin serb i cili ka shkruar ne fb e tij keto fjalë: Njihuni me Dragan Smigiçin. Dragani është një polic serb nga qyteti i Rudares në Serbi. Dragani u dërgua nga Vuçiq për të orkestruar dhunën në Kosovë. Këtu, një foto tregon Draganin duke rrahur ushtarët e NATO-s në Kosovë me shkop policie. Dragani nuk është shtetas i Kosovës (Quello col manganello si chiama Dragan Smigič ed è un poliziotto serbo della città di Rudare.Secondo diversi testimoni, Smigič è stato inviato da Vucic per orchestrare la violenza in Kosovo. Qui, una foto mostra Dragan che picchia i soldati della NATO in Kosovo con un bastone della polizia.Dragan non è un cittadino del Kosovo, non fa parte di alcuna minoranza.) percjell gazeta zvcerane Le canton27.ch

Po ashtu sipipas llogarisë “Patjetër” në Twitter, mësohet se ai quhet Dragan Smigic. Tutje, kjo llogari thekson se « personi në fjalë është polic serb i cili ka ardhur nga Rudarja e Serbisë për t’u përballur me forcat e rendit dhe ligjit në veri të Kosovës.. »

Mësohet se Dragan u dërgua nga Vuçiç për të orkestruar dhunën në Kosovë. Në rrjete sociale janë publikuar pamjet kur Dragan shihet duke goditur ushtarët e NATO-s në Kosovë me shkop policie.

Me një kërkim të emrit të tij në internet, del se Dragan Smigič është i njohur për autoritetet kosovare dhe se i njëjti kërkohet si i dyshuar për krime lufte.

Mediumi serbe, në një listë që e ka publikuar, ku pretendon se autoritetet kosovare i kanë shënjestruar rreth 600 emra si të dyshuar për krime lufte, aty figuron edhe emri i Dragan Smigic.

Ndërkohë që flites se në veriun e Kosovës kanë hyrë mbi 500 policë të xhandarmërisë serbe si dhe një numër i tifozëve të Crvena Zvezdës të njohur si “Grobari” si dhe persona te maskaur nga Wagner.

 

He is the Serbian hooligans who he wanted the head of the Italians and Hungarians (KFOR) yesterday in Kosovo. Luckily, the Swiss got away with it without bloodshed

Es sind die serbischen Hooligans, die er gestern im Kosovo zum Chef der Italiener und Ungarn (KFOR) machen wollte. Zum Glück kamen die Schweizer ohne Blutvergießen davon

C’est lui est le hooligans serbe qui qu’il voulait la tête des italiens et hongrois (KFOR) hier au Kosovo. Heureusement, les Suisses s’en sont sortis sans effusion de sang

È lui il teppista serbo che ieri ha voluto alla testa della Kfor italiana e ungherese (Kfor) in Kosovo. Fortunatamente, gli svizzeri se la sono cavata senza spargimento di sangue

Ő az a szerb huligán, akit tegnap Koszovóban akart az olaszok és magyarok (KFOR) élére. Szerencsére a svájciak vérontás nélkül megúszták

On je srpski huligani koje je juče na Kosovu želeo glavu italijancima i mađarima (KFOR). Srećom, Švajcarci su se izvukli bez krvoprolića

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...