12.5 C
Berne
mardi 21/05/2024

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30 ushtarë. Në reagimin e bërë nga Ministria e Punëve të Jashtme të Zvicrës thuhet se dënojnë sulmet e dhunshme në Zveçan, njëherësh bëjnë thirrje për kthimin e qetësisë në komunat veriore të Kosovës, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve nga Berna.

Ushtaret zviceran (Swisscoy) jane shendosh e mire…Ja ky është huligani serb që dje kërkonte kokën e paqeruajtësve italianë dhe hungarezë (KFOR) në Kosovë. Fatmirësisht zviceranët shpëtuan pa u gjakosur

“Zvicra dënon fuqishëm sulmet e dhunshme në Zveçan kundër NATO, KFOR. Trupat janë atje për të ruajtur paqen dhe një mjedis të sigurt dhe të qëndrueshëm. Bëjmë thirrje për kthimin e qetësisë në veri të Kosovës. Çdo akt provokimi duhet të shmanget nga të gjithë”, vijon reagimi.

Tensione në veri ka pasur që nga dita e premte, serbët janë duke kundërshtuar kryetarët e rinj shqiptarë të vazhdojnë punën në objektet komunale.

Ata kanë sulmuar ushtarët e KFOR-it, si dhe mediat duke ua djegur veturat. Nga zhvillimet e së hënës mbetën të plagosur 30 ushtarë të KFOR-it.

Reporteri i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka njoftuar nga vendi i ngjarjes se ushtaret e zvicerane (Swisscoy) me misoin ne Kosove per t’i kontribouar paqes dhe stabilitetit jane shendosh e mire.

Prania e Forcës së Kosovës (KFOR) mbetet e nevojshme në këtë vend për shkak të situatës së brishtë atje dhe tensionimet e speshta ne Veri te Kosovës, kane deklaruar zyrtaret nga Berna për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Kontingjenti zviceran ka evoluar gjatë njëzet viteve të fundit, herë në rritje, herë në rënie, në varësi të situatës në terren dhe nevojave të KFOR-it. Kontigjenti u rrit nga 235 në 190 ushtarë në prill 2018, më pas në 165 në tetor 2019.

Të hënën, shumë ushtarë nga KFOR-i, Forca Mbrojtëse e Kosovës e udhëhequr nga NATO, u plagosën (mbi 30 sosh) në përleshjet në veri të Kosovës me huliganet serbe te mbeshtetut nga presidneti Alesander Vuicci dhe njerez persona te amskuar qe dyshohet te jene njerez te Wagner. Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovës, Nicholas Abbott, i ka cilësuar si kriminale dhe të papranueshme sulmet e protestuesve serbë ndaj personelit të KFOR-it dhe Gazetarëve në veri të Kosovës, njofton nga Mitirvica (vendi ngjarjes) korrespondenti i gazetes zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Protestues serbë dje ishin mblodhur nëpër katër komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës, për t’i penguar kryetarët e rinj që ta ushtrojnë funksionin e tyre nëpër ndërtesat komunale te cilat zgjdhje ishinm elgjtime sipas insitzuciobeve te Kosovës dhe nderkombëtareve te cilat u pershëndeten nga BE dhe SHBA-të. Serbët protestojnë edhe sot, kurse policia vendore bashke me KFOR-i pozicionohen në veri me forca te shtuara. Pasi idnedtifuikuan mediat huliganin serb Dragan Smigic (i kerkuar nga Kosova si kriminelë lufte) i cili dje u pa duke sulmuar KFOR-in në Zveçan, ai sot më nuk eshte parë…

Si ne luftë, huliganet serbe i shtrijnë për toke si « peshqi ne zall » te gjakosur trupat paqeruajtëse 

Disa evopianë dhe amerikanë po habiten se si serbet pa meshire po i rrahin ushtaret e NATO-s ne veri te Kosoves… Ata ende nuk po i arrijne t’i njohin serbet (që perdhunuan 20.000 femra kosovare gjate luftes ne Kosovë)  po harrojne se para nje muaji masakruan, i vrane pa meshire 18 femijet e tyre në mes te Beogradit, e mos te flasim per nderkombetaret, te cilet po i perkdhelin serbet qe 20 vite!..Njekohesishtg kjo perkdhelje verehet edhe nga disa media evropiane të cilat nga Budapesti te influencuar nga gazetaret serbe ne Beograd dhe Veri te Kosovës jane të njeanshme me raportimet e tyre duke inkurahjuar bandat kriminale qe po protestoje e po rrahein apqeruajti ne Veri te Kosovës, huligan keta te ardhur nga pjesd etjhera ter Serbise te drejtuar nga Beogradi (Vucic) dhe Krmelini (Putin) per te destabilizuar rajonin, me qellim të perqëndrimit te opinonin nderkombëtar nga Ukraina.

Ndryshe, ushtria Serbe eshte ngritur ne gjendje gatishmerie luftarake me urdher te presidentit serb Aleksander Vucic, nje pasardhes i Milosevicit. Ne kufi me Kosoven verehen kolona te mjete luftarake te ushtareve serbe. Vucic me keto kercnime ndaj Kosoves ne emer te “mbrojtjes se serbeve” ben fushate dhe per te perqendruar opionin serbe ne Kosove pas masakrave serbe ndaj 18 femijeve serbe ne shkollat e Beogradit. Mediat serbe sulmojnë ashpër Vuçiqin: Fajtor kryesor për tensionet në veri të Kosovës. Keshtu, sipas “Nova.rs”, faktor kryesor mbetet Vuçiç. Sipas kesdja gazete serbe « bojkotimi i zgjedhjeve në veri nga Lista Serbe ka bërë që të krijohet kjo situatë.. », shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Protestat djeshme shpejt u shndërruan në të dhunshme pasi që në mesin e tyre pati huliganë të cilët filluan të hidhnin mjete të ndryshme si koktej molotivi, shok bomba, mjete shpërthyese, gurë, shishe prej qelqi dhe gjësende të tjera në drejtim të ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të Policisë së Kosovës dhe gazetarëve që kishin shkuar të raportojnë nga vendi i ngjarjes.

Në pajmet që i publikuan zvcerane dhe boterore shihen disa ushtarë të KFOR-it të gjakusur te shtrire për përtokë si pasojë e goditjeve që morën nga huliganët serbë te ciolet kekronin koken e forcave paqesore ne Kosovë. Autoritetet ndekrombëtare ne terren flasin se janë rreth 30 pjesetare të KFOR-it jane plagosur, ata jane kresisht nga kontingjenti itzalian¨èe dhe hungareze..fatmriesisht nuk kishte aty zviceran. Këta ushtarë janë sulmuar kryesisht nga persona të maskuar, por ka pasur prej tyre edhe pa maska të cilët janë xhiruar nga mediat.

Kush eshtë Dragan Smigic, huligani serb që u pa duke sulmuar KFOR-in në Zveçan

 Madje njëri prej tyre, i cili me gjithë forcën godiste pjesëtarët e KFOR-it me shkop gome, del se është i njohur për autoritetet kosovare. Fytyra e ekitj huligani serb tasshme eshte i njhur edhe për italianet. Gazeta zvicera Le Canton27.ch ne rrejtet siciale ka hasur ne persona qe e kane idnetfikuar personin agresiv qe kekron koken e italianeve dhe hungarezve dje ne Kosovës. Diego Remaggi ka arritur te idnetfikoj huliganin serb i cili ka shkruar ne fb e tij keto fjalë: Njihuni me Dragan Smigiçin. Dragani është një polic serb nga qyteti i Rudares në Serbi. Dragani u dërgua nga Vuçiq për të orkestruar dhunën në Kosovë. Këtu, një foto tregon Draganin duke rrahur ushtarët e NATO-s në Kosovë me shkop policie. Dragani nuk është shtetas i Kosovës (Quello col manganello si chiama Dragan Smigič ed è un poliziotto serbo della città di Rudare.Secondo diversi testimoni, Smigič è stato inviato da Vucic per orchestrare la violenza in Kosovo. Qui, una foto mostra Dragan che picchia i soldati della NATO in Kosovo con un bastone della polizia.Dragan non è un cittadino del Kosovo, non fa parte di alcuna minoranza.) percjell gazeta zvcerane Le canton27.ch

Po ashtu sipipas llogarisë “Patjetër” në Twitter, mësohet se ai quhet Dragan Smigic. Tutje, kjo llogari thekson se « personi në fjalë është polic serb i cili ka ardhur nga Rudarja e Serbisë për t’u përballur me forcat e rendit dhe ligjit në veri të Kosovës.. »

Mësohet se Dragan u dërgua nga Vuçiç për të orkestruar dhunën në Kosovë. Në rrjete sociale janë publikuar pamjet kur Dragan shihet duke goditur ushtarët e NATO-s në Kosovë me shkop policie.

Me një kërkim të emrit të tij në internet, del se Dragan Smigič është i njohur për autoritetet kosovare dhe se i njëjti kërkohet si i dyshuar për krime lufte.

Mediumi serbe, në një listë që e ka publikuar, ku pretendon se autoritetet kosovare i kanë shënjestruar rreth 600 emra si të dyshuar për krime lufte, aty figuron edhe emri i Dragan Smigic.

Ndërkohë që flites se në veriun e Kosovës kanë hyrë mbi 500 policë të xhandarmërisë serbe si dhe një numër i tifozëve të Crvena Zvezdës të njohur si “Grobari” si dhe persona te maskaur nga Wagner.

 

He is the Serbian hooligans who he wanted the head of the Italians and Hungarians (KFOR) yesterday in Kosovo. Luckily, the Swiss got away with it without bloodshed

C’est lui est le hooligans serbe qui qu’il voulait la tête des italiens et hongrois (KFOR) hier au Kosovo. Heureusement, les Suisses s’en sont sortis sans effusion de sang

È lui il teppista serbo che ieri ha voluto alla testa della Kfor italiana e ungherese (Kfor) in Kosovo. Fortunatamente, gli svizzeri se la sono cavata senza spargimento di sangue

Ő az a szerb huligán, akit tegnap Koszovóban akart az olaszok és magyarok (KFOR) élére. Szerencsére a svájciak vérontás nélkül megúszták

On je srpski huligani koje je juče na Kosovu želeo glavu italijancima i mađarima (KFOR). Srećom, Švajcarci su se izvukli bez krvoprolića

 

Derniers articles