15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Ish-ushtari amerikan: Dje isha ushtar i Clintonit, sot jam ushtar i Albin Kurtit. Kur të më thërret Kosova jam gati t’i veshi serish qizmet, te jem ne shërbim të atdheut!

New York, 8 shkurt –Po bëhen 23 vite kur, nje djal i ri Ajaz Emini nga Llojani i Kumanoves si ushtar amerikan ne kuader te NATO-s  shërbente ne clirimin e Kosovë i cili shpesh gjate misionit te tij takonte ushtaret e UCK-së te cilet kishin te njejtin qellim.

Ai per dy decenie e më shume ka heshtur, sepse ka qenë i obliguar në bazë të marrëveshjes që ka pasur me forcat amerikane të NATO-s, që çliruan Kosovën. Pas ketyre viteve, Ajaz Emini nga fshati Llojan i Kumanovës, ka pranuar të flasë për herë të parë per gazeten zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch » lidhur me misionin dhe rolin e tij që ka pasur si pjesëtar i forcave amerikane ne Kosovë dhe ballkan.

Ne intervisten dhënë gazetes zvicerane ne shqip Le canton27.ch Ajaz Emnini ka folur për situaten aktuale ne Kosovë dhe gatishmerin e tij për t’i kontrbuar srish atdheut, meqe ai ne vitin 1999 ishte i anagazhuar me unoforme, bashke me forcat amerikane në Kosovë.

Ajaz Emini:  Dje isha ushtar i Clintonit, sot jam ushtar i Albin Kurtit. Kur të më thërret Kosova jam gati t’i veshi qizmet, te jem ne shërbim të atdheut, nëse Serbia nuk merr vesh me dialog!

Atdhedashurine z.Ajaz Enini e pershkruan shume mire edhe ne librin e tij te botuar ditë me pare “Një jetë kushtuar atdheut-Ditar”  i cili me uniformë amerikane shërbeu në Kosovë ne vititn 1999.  « Rastesisht nuk eshte thënë:  Nëno, mos ke frike se ke djemt ne Aemerike. Une nuk isha i vetem qe ndihjmuam clirmin e Kosovës, por kishte dhe shume tjere qe i kontribuan Kosovës dhe shqiptarise ne ballkan, kush me pushke e kush me pende e kush me dollare…Mjafton te përmendim këtu Fan Nolin e deri tek DioGuardi, Jim Xhemen… » thote z.Ajazi fillimisht ne bisede me redaktorin e gazets zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

«Dje,  kush isha pak me i ri, isha ushtar i Clintonit, Ollbrajtit dhe Clarkit…por edhe sot si burr jam i gatshem te jem ushtar i Joe Biden dhe Albin Kurtit për Kosovën dhe shqiptarët ne Kosovë dhe ballkan.. » ka deklaruar z.Emini per gazeten tonë.

Me rastin e fitore se demoakttit Joe Baden presidneit i ri i SHBA-ve z.Ajaz Emini qe jeton sot ne Amerikë, ka marrrur shume urime madje edhe mirenjohje nga autoritet ameriken, sikur letra e Joe Biden derguar veprimatrit te shquhat ne Ameirke z. Ajaz Eminit te cilet letër do e botojme si me poshte:

« Kosova pas Rugoves kurre nuk ka pas drejtues te shtetit me te pergatitur,  te arsimuar sikur Albin Kurtin, Vjosa Osmani dhe Glauk Konjufca. Prijes te afte, te shkolluar dhe poliglot qe shume lider ne ballkan ia kane zili, kjo u deshmuar edhe në Amerikë, se fundit ne Bled dhe Slloveni sikur edhe ne NATO Davos dhe Athine. Jemi krenar me Albinin Kurit dhe Vjosa Osmanin. I lumte  presidentes dhe kryeministrit per punen e tyre. amngazhimin e tyre epr,anent qe pertmes dipalgut te Bzrksleit me miqte e BE-së dhe Amerikes te bej paqen dhe stabilitetin ne Veri dhe ne mbare Kosoven për te gjithe qytetaret e Kosovës… » ka thënë fillimisht  z.Emini.
Po kush eshte Ajaz Emini, i cili një jetë ia kushtoi atdheut!
Se si e shef situaten editeve te funmdit ne Kosaovë z.Ajaz Emni ne vazhdim për gazeten zvicerane Le canton27.ch thote se « Situata eshte shume ne rrezik. Vucic i kercnuar nga populli i tij për ta ruajtur piushtetin vazdhon dujke provokuar ne Veri te Ksoovës, madje duke plagosur edhe ushtare te NATO-s. Sikur ne vitin 1999 edhe tash as Albini, as Vjosa e as shqiptaret ne Kosovë dhe ballkan nuk duan lufte, jemi paqesor, por nëse vertetë Vucic me Serbine e tij vazhdon te provokoje, sikur  Serbia e Miloshevicit, edhe ne sikiur dikur UCKJ edhe sot jemi te gatshmë te mbrojme tokat tona! Dje isha ushtar i Clintonit, sot jam ushtar i Albin Kurtit. Kur të më thërret Kosova jam gati t’i veshi qizmet, te jem ne shërbim të atdheut! »
« I lumtë Albinit dhe Vjosës qe po bejne shume në permisimin e gabimeve te lidershipit te mëhershem ne Kosove, njekohesisht për kthimin e dinjitetit dhe imazhit te Kosovës, te shqipatreve ne arenen nderkombëtare. Po, nëse ka nevoje edhe nderkombëtareve duhet treguar ku eshte mexha, sepse disa prej tyre e njohin vetem propaganden serbe. Dje Amerika i tregoi Beogradit se ku jane vijat e kuqe, sot Albin Kurtit ka te drejte  t’ju tregoj vijat e Kuqe Beogradit dhe Brukselit!..  » ka then ne fudn ish-uahstari amerkan dhe veptimtari i njohur shqiptar në SHBA z.Ajaz Emini

Ajaz Emini eshte ushtari i parë shqioptaro-merikan  (NATO) që hyri në Kosovë në vitin 1999 si pjesëtar i ushtrisë Amerikane i lindur në Llojan të Likovës (Kumanovës) që jeton në Klivlend, SHBA

Pas “Marrëveshjes Tekniko Ushtarake të Kumanovës” (Nënshkrimit të Kapitulimit Fashist Sërbë), unë me Njësinë e Forcave Speciale Amerikane nga Kukësi u këthyem në Rinas. Të nesërmen pas takimit me Gjen. Hendrix, nga Rinasi fluturuam për në bazën amerikane “San Vito Air Station” në Brindizi të Italisë, atje kaluam dy netë, dhe pastaj vazhduam fluturimin për në Shkup. Nga Shkupi me automjetet që kishim të nesërmen u nisëm për në Kosovën e Lirë! Pas udhëtimit disa orësh nëpër Grykën e Kaçanikut deri në Prishtinë, pastaj u këthyem dhe erdhëm në Sojevë të Ferizajit (para se me u fillu baza amerikane e “Bondsteelit”) dhe u ndalëm këtu në këtë shtëpi ende të pa përfunduar. Mu këtu kaluam edhe natën e parë në Kosovë e Lirë që aq shumë dhe aq gjatë e kishim ëndërruar…

LETRA E PRESIDENTIT AMERIKAN JOE BISDEN DERGUAR AJAZ EMINIT

Faleminderit Ajaz, për gjithçka

Troops' example provides lesson for world, Biden tells Guardsmen in Kosovo | Article | The United States ArmyAjaz, dua të të falënderoj që më ke mbështetur në këtë udhëtim të gjatë që kemi bë bashkë.

Pavarësisht se si e keni mbështetur këtë ekip — nëse keni dërguar disa dollarë, keni bërë disa telefonata, keni trokitur në dyert e fqinjëve tuaj, ose nëse thjesht na keni përmendur në lutjet tuaja gjatë gjithë kësaj gare — Jam shumë mirënjohës për ju.

Tani për tani, miliona amerikanë po ushtrojnë të drejtën e tyre të shenjtë për të marrë pjesë në demokracinë tonë duke votuar në shkolla, qendra komunitare dhe vende publike në vend. U bënë bashkë me 95 milion njerëz që votuan më herët.

Ata po e bëjnë atë duke u përballur me sfida dhe rrethana me të cilat brezi ynë i amerikanëve nuk është përballur kurrë më parë.

Por ata po e bëjnë atë gjithsesi sepse ata, si unë dhe ti, e dinë se ky vend është më i fortë kur rrimë bashkë. Ata e dinë se shpirti i këtij kombi ia vlen të luftosh, Ajaz.

Photo story: Cheering Kosovo Capital Prishtina Welcomes US Vice-President Joe BidenTani, unë besoj se do të fitojmë sonte, dhe kam ndërmend ta shoh këtë luftë deri në fund — për këtë, unë ju jap fjalën time si Biden.

Por, pa marrë parasysh rezultatin e kësaj gare, jam shumë krenar për atë që kemi arritur së bashku. Kemi bërë shumë më tepër se çdokush e mendonte të mundur, duke sjellë njerëz nga çdo pjesë e këtij vendi dhe të dy anët e korridorit së bashku, të bashkuar në dashurinë tonë për Amerikën dhe në dashurinë tonë për njëri-tjetrin.

Ella Baker, gjigand i lëvizjes së të drejtave civile, na la këtë fjalë të urtë: Jepini dritë njerëzve, dhe ata do të gjejnë një rrugë. Kjo është ajo që ne kemi vendosur të bëjmë, Ajaz, dhe unë nuk kam nevojë të shoh rezultatet për të ditur se ne e kemi kryer atë mision. Tani, do të dëgjosh përsëri nga unë së shpejti, por tani për tani, gjëja e fundit që do të them është kjo: Nga zemra ime, faleminderit.

Joseph R. Biden Jr.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...