18 C
Berne
dimanche 26/05/2024

Roboti nga Intelegjenca Artificiale flet për Kosovën: Ja çfarë thotë për Albin Kurtin

Gjeneve, 6 korrik -Në qytetin ndërkombetar ne Gjeneve po mbahet samiti botëror i Intelegjences Artificiale nën patronozhin e Unionit Ndërkombëtar të Telekomit (ITU) me moton “inteligjencën artificiale për mirë”. Janë caktuar shumë takime interesante si konferenca dhe demonstrime të robotëve humanoidë, njofton ATV dhe gazeta zvicerane Le Canton27.ch
Ne kete evenment boteror te teknelogjise se avancuar jane mbledhur mbi 2000 diplomatë, shkenctarë, industrialistë, akademikë, anëtarë të OKB-së ku per dy dite rrsht (6 dhe 7 korrik) do te zhvillohen debate përmes nje ser seancash dedikuar teknoligjise moderne qe nderliodhen me Intelegjencen Artificiale dëmet dhe te mira nga nga kjo teknolgji t eketij mileniumi.
Foles ne kete samit tobtro jane : António Guterres, Doreen Bogdan-Martin (Sekretari i Përgjithshëm i Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit), Tedros Adhanom Ghebreyesus (WHO-OBSH), Ebtesam Almazrouei (Shefe të Hulumtimeve ne Institutit të Inovacionit të Teknologjisë AI Cross-Center Unit (TII), Lila Ibrahim (Zyrtare Kryesuese Operative Google ECT.Deep.Mind) etj…
Pjesë e keëtij samiti ishte edhe gazetari yne ne Gjenevë Nefail Maliqi i cili ka ka testuar (manvruar) duke zhvillura një blic interviste me njërin nga robotët nga Intelengja Artificiale ku ishin prezent edhe personlaitet te shumta nderkombëtare. Për here te parë një robot nga Intelegjenca Artificale flet për Kosovën dhe shqiptaret si dhe për Shaqirin dhe Xhakën.
I pyetur nga gazetari yne për Kosoven dhe personalitetin e  kryeministrit shqiptar te Kosovës Albin Kurti, Madame Robote eshte përgjigjur per ATV në gjuhën frenge: Po, ka dam degjuar për Kosovën. Eshte nje vend i bukur. Zoti kurit ehste nje eprsonalitet i rrespektuar ne rajon dhe po ben shume ppër permsimin e situaten politike ne Kosovë! Mirupafshim zotëri gazetar.. »
Fenomenale te gjithe te pranishmit, ambasadore nderkombetar, autoritete zvicerane dhe gazetare boteror mbeten gojen hapur
Ne kete interviste, takim të pare te Madame Robote me nje gazetar shqipatr, ai ka folur edhe per shqipërine dhe yjet e futbollit shqipare ne Zvicer. Monsieur Robot ka pohuar se preferon pushimet ne Shqiperi, sepse, siq u shpreh, eshte nje vend shume i mire, me bukuri te rralla natyrre qe veq Zoti ja ka dhenë.. »
Inovatorët në fushën e inteligjencës artificiale (AI) dhe robotikës – të shoqëruar nga krijimet e tyre ultra të sofistikuara – do të bashkohen me drejtuesit e aksionit humanitar në Gjenevë (Zvicër) më 6 dhe 7 korrik, me rastin e edicionit të ri të samiti botëror që synon promovimin e AI për zhvillim të qëndrueshëm

Samiti i AI për Good Global organizohet nga ITU, agjencia e specializuar e Kombeve të Bashkuara për teknologjitë e informacionit dhe komunikimit dhe 40 agjenci partnere të Kombeve të Bashkuara. Organizohet së bashku me Qeverinë e Zvicrës.

“ITU, AI Good Summit” necbashkepunim me Agjencite e specializuara te Kombeve të Bashkuara për teknologjinë prezanton në Gjenevë më të fundit në inteligjencën artificiale dhe robotikë. Cmimi per te marre pjese ne Samitin boterore te Intelegjences Artificiale (vetem 7.850 franga) ku mund te flasesh me robotet poliglot (7 gjuhe boterore) politike, kulture, sport, letersi apo cfar teme te deshironi…

Organizuar gjatë dy ditëve me iniciativën e Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit (ITU), Samiti Botëror për Inteligjencën Artificiale për të Mirë Sociale do të jetë një mundësi për të treguar ndihmën që mund të sjellin teknologjitë e reja për të arritur Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm (SDGs) të përcaktuara nga Kombet e Bashkuara, në fusha të tilla si trajtimi i krizës klimatike dhe forcimi i përgjigjeve humanitare.

“Është në interesin tonë kolektiv që të formësojmë AI më shpejt sesa na jep neve,” tha Sekretarja e Përgjithshme e ITU, znj. Doreen Bogdan-Martin.

 

Derniers articles