8.8 C
Berne
jeudi 22/02/2024

Historia po përsëritet! Serbia, në sekondat e fundit sonte po kthehet ka vlerat demokratike dhe perëndimi!

Shkruan: Fadil MALOKU

1. Putini i vogël i Ballkani, Aleksandët Vuçiq (që është duke folur edhe në këto momente) më në fund ka kuptuar se rreshtimi me Putinin e madh, është jo vetëm absurd por edhe vdekjeprurës për Serbinë!

2. Historia po përsëritet, sepse SERBIA SËRISH MIDIS « SJELLJES OBRENOVIQ » (simbolit të poltronizmit (lexo; poshtërimit) dhe nënshtrimit të skajshëm; që në Betejen e Kosovës, serbi Obrenoviq babes SULLTAN i pat shkuar zhagazi në përqafim…!) dhe « SJELLJES KARAGJORGJEVIQ », (simbolit të krenarisë së matur dhe tejet dinake, tē Karagjorgjeviqit!) ZGJODHI ATE E « OBRENOVIQIT »), pra shkuarjes zhagaz edhe një herë në « përqafim » të botës dhe vlerave demokratike…!

3.Nuk jam i sigurt, sa do na hyj në interes tonin kjo kthesë e Serbisë (edhe shkaku i ndonjë koncesioni të mundshëm…), anipse, mua më shumë do më levërdiste një Serbi ala putiniane…!

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...