-0.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Heshtja nuk ështe gjithmonë ari, sidomos për inteletkualët! Atëherë, pse akadamiket serbë ndihen të « gjallë », kurse ata shqiptarë të « vdekur » ?!

Shkruan: Fadil MALOKU

Pse akademikët serb rrenën e kanē NGRITĒ në virtyt (patriotik), e akademikët shqiptarë virtytin e guximit intelektual, kanē ZBRITË në heshtje (mortore)?!

  1. Akademikët serb,përmes “GËNJESHTRES” e bënë dhe po e ruajnë shtetin e tyre;
  2. AKADEMIKËT Shqiptarë, përmes “TË VËRTETËS” po e shkatërrojnë (me indeferencën e tyre meskine) shtetin, që ua bëri Amerika me aleatët perëndimor;
  3. Tani shikone se çfarë “odisejade”ka pësuar gënjeshtra (si cilësi; morale e kulturore në mentalitetin, etnopsikologjinë dhe sidomos diplomacinë) serbe gjatë historisë sē formimit të kombit serb;

�(P.S. Gjenerata e internetit, është mirë të azhuroj sa më shpesh KËTO THËNIE ANTOLOGJIKE të “babait” të kombit serb, për vetë kombin;
Ja thëniet e tija në fille origjinale dhe më poshtë në përkthim (timin modest);
Dobrica Çosiqi, që në qarqet e njohura akademike serbe njihet si “baba i kombit serb”, ka shumë thënie të famshme.
Ja ca nga ato “thesarë”;;
“Ne Gënjejmë për të mashtruar veten, për të ngushëlluar të tjerët, gënjejmë nga keqardhja, gënjejmë nga turpi, për të inkurajuar, për të fshehur mjerimin tonë, gënjejmë për ndershmëri, gënjejmë për shkak të lirisë. Gënjeshtra është një formë e Serbisë patriotizmi dhe një konfirmim i lindur inteligjencës. imagjinative tonë, krijues. “
-” Rrena është interes shtetërorë serb.”​

  • “Rrena është në vetë qenien serbe.”
  • “Në këtë vend çdo rrenë në fund mbaron si e vërtetë.”
  • “Në këtë vend çdo rrenë në fund mbaron si e vërtetë.”

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...