12.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Gjenevë, nis punimet Asamblea e 74-të Botërore të Shëndetësisë. Prezenton edhe Shqiperia. Shefi i OKB: Bota ne lufte me COVID-19

Gjenevë, 24 maj -Sot ne Gjenevë kane nisur punimet e Asamblesë së 74-të Botërore e Shëndetësisë, ku po marrin pjesë delegacione të Shteteve Anëtare te OBSH (WHO). Por, për shkak të pandemisë COVID-19, Asambleja Botërore e Shëndetësisë po zhvillohet permes zoom-it, praktikisht nga 24 maj deri më 1 qershor 2021. Ne kete samit boteror per shendetesinë po prezenton edhe Shqiperia, rrespektivisht Ogerta Manastirliu, Ministre e Shëndetesisë dhe Mbrojtjes Sociale, njofton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Shefi i OKB-së Guterres hap punimet e  Asamblese se 74-të Botërore të  Shëndetësisë. Jepen shifra alarmante. Bota vazhdon  luftën perballe COVID-19!

À l'Assemblée mondiale de la santé, António Guterres déplore « les stratégies divergentes » face à la Covid-19 | ONU Info

Asamble e 74-të Botërore e Shëndetësisë (24 maj – 1 qershor) po mbahet në internet ndërsa bashkësia ndërkombëtare përpiqet të përshpejtojë imunizimin në vendet e varfëra, shumë larg, për t’i dhënë fund pandemisë dhe rihapjen e ekonomisë ‘Globale »

“Ne jemi në luftë me një virus. Na duhet logjika dhe urgjenca e një ekonomie lufte, për të forcuar kapacitetin e armëve tona,  » tha sekretari i Përgjithshëm i KB Antonio Guterres i cli edhe hapi sesionin e 74 te Asamblese Boterore te Shendetsise.

75% e vaksinave të administruara në 10 vende

Pandemia ka vrarë të paktën 3,465,398 njerëz në të gjithë botën që nga fundi i dhjetorit 2019 deri sot. Pas Shteteve të Bashkuara (589,893 vdekje), vendet me numrin më të lartë të vdekjeve janë Brazili (449,068), India (303,720), Meksika (221,647) dhe Mbretëria e Bashkuar. Uni (127’721).

Duke marrë parasysh vdekshmërinë e tepërt të lidhur drejtpërdrejt dhe indirekt me Covid-19, OBSH vlerëson se numri i vërtetë i pandemisë është « dy deri në tre herë më i lartë ».

Ekonomia e luftës, ndarja e vaksinave, traktati mbi pandemitë jane temat kyqe qe mbrenda nje jave do te trajtohen nga krerët e shteteve, qeverive dhe perfaqeuses te organizatave nderkombëtare OKB-së, OBSH-se dhe te tjera

Ndersa, drejtori i Përgjithshëm i OBSH Tedros Adhanom Ghebreyesus tha sot se  « një nga më të rëndësishmit në historinë e OBSH është reforma e agjencisë dhe aftësia e saj për të koordinuar përgjigjen ndaj krizave globale të shëndetit dhe parandalimin e epidemive në të ardhmen… »

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së u ankua të hënën se një « grup i vogël vendesh » po monopolizojnë vaksinat Covid dhe bëri thirrje që « të paktën 10% e popullsisë së secilit vend » të vaksinohen deri në Shtator.

« Më shumë se 75% e të gjitha vaksinave janë administruar në vetëm 10 vende, » tha kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus (foto), në hapjen e takimit vjetor anëtarët e agjencisë shëndetësore të Kombeve të Bashkuara .

Të paktën 115,000 kujdestarë vdiqën

Seventy-third World Health AssemblyTë paktën 115,000 profesionistë të kujdesit shëndetësor kanë vdekur nga Covid-19, tha të hënën drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

« Shumë janë infektuar vetë dhe, megjithëse raportet janë të rralla, ne vlerësojmë se të paktën 115,000 punonjës shëndetësorë dhe të kujdesit kanë paguar çmimin përfundimtar në shërbimin e të tjerëve, » tha Tedros Adhanom Ghebreyesus, në hapjen e takimit vjetor të anëtarëve të organizatës.

Coronavirus: Zvicra zyrtarizon marrëveshjen me OBSH

Në fjalën e tij hapëse në Asamblenë e 74-të Botërore të Shëndetësisë, e cila mbledh së bashku 194 anëtarët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), ai bëri thirrje që t’i atribuohen « aftësi të mjaftueshme » dhe financim të qëndrueshëm. Veçanërisht për programin e urgjencës përballë situatave të tilla si pandemia.

Sikur Asamblenë e 74-të Botërore të Shëndetit në Gjenevë, Zvicra nënshkroi një marrëveshje me OBSH për të pritur një depo globale të koronavirusëve në laboratorin Spiez (BE).

Në fjalën e tij hapëse në Asamblenë e 74-të Botërore të Shëndetësisë, e cila mbledh së bashku 194 anëtarët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), ai bëri thirrje që t’i atribuohen « aftësi të mjaftueshme » dhe financim të qëndrueshëm. Veçanërisht për programin e urgjencës përballë situatave të tilla si pandemia.

Zvicra mbështet skenarin e një traktati ndërkombëtar kundër pandemive. Këshilltari Federal Alain Berset e njoftoi sot në Gjenevë gjate nje konfereceshytpi me mediatz boterore, pasi nënshkroi një marrëveshje me OBSH për të vendosur n jë depo globale të koronavirusëve në laboratorin Spiez (BE).

Zvicra dëshiron që OBSH të forcohet. Kjo është arsyeja pse ajo mbështet skenarin e një traktati kundër pandemive, të nisur nga BE, për të parashikuar më mirë një tjetër. « Ne shpesh kemi qenë të mbingarkuar, » vazhdoi Këshilltari Federal. « Të gjithë mund të bëjmë më mirë ».

Disa aktere si Shtetet e Bashkuara dhe BE kanë njoftuar kohët e fundit se po ndajnë doza të vaksinës. Zvicra është e kënaqur për momentin për të financuar pajisjen Covax për qasje të barabartë në vaksinë, me 300 milion franga të cilat duhet të votohen nga Parlamenti.

Një veprim tjetër nga Zvicra, Bern i kishte propozuar OBSH-së që të përdorte laboratorin Spiez për të pritur një depo globale të koronavirusit dhe patogjenëve të tjerë, një iniciativë e vërtetuar nga organizata

Çfarë duhet të lehtësojë kërkimin dhe bashkëpunimin, ndërsa disa vende kanë dalë vullnetarë për të ndarë viruset e tyre. Të hënën, Z. Berset nënshkroi një marrëveshje me drejtorin e përgjithshëm të organizatës Tedros Adhanom Ghebreyesus për të zyrtarizuar këtë marrëveshje.

 

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...