11.2 C
Berne
mardi 16/04/2024

Gazetari nga Gjeneva për ATV-ne shpjegon dallimin e fitores se një deputeti shqiptar në Zvicer me atë në Serbi?..

Prishtinë, 23 tetor -Në zgjedhjet që u mbajtën dje për Parlamentin Federal të Zvicrës, ku kandiduan 30 shqiptarë për një ulëse në parlamentin helvetik në Bernë, një shqiptar është zgjedhur deputet. Bëhet fjalë për Islam Alijajn, kandidat i Partisë Socialdemokrate (SP).

Gazetari nga Gjeneva, Nefai Maliqi, në një lidhje të drejtpërdrejt në emisionin ‘A LIVE’ në ATV, tha se fitorja e Alijajt është një ditë historike për diasporën shqiptare në Zvicër.

“Islam Alijaj si kandidat i Partisë Socialdemokrate (SP) ka fituar 95,054 vota. Kjo shifër e madhe e votave për Islamin dëshmon se shqiptarët sot kanë krijuar rrethin e tyre të gjerë me miqtë zviceranë dhe kanë besim tek ta, sepse vetëm me votat e shqiptarëve nuk do të kishte mundur të fitonte”, tha Maliqi.

Ai shpjegoi se edhe në Zvicër, shqiptaret kane mosmarrëveshje, divergjenca dhe iu mungon uniteti.

“Po bej një krahasim, paralele mes fitores së një deputeti shqiptar në Zvicër dhe një në Serbi. Në Zvicër, fitorja një deputeti është sukses i madh. Por, sikur te ishim unik, sigurisht do të kishim fituar 3-4, sikur në Preshevë, nga mos uniteti shqiptar, atje ka fituar vetëm një deputet deputet në parlamentin e Serbisë, edhe atë me zor, në vend që të kishin 3-4 sosh”, vlerësoi gazetari nga Gjeneva.

Gazetari Maliqi tregoi edhe dallimin kur një shqiptar fiton ulëse në parlamentin në Zvicër, dhe një shqiptar kur fiton ulëse në parlamentin në Serbi.

“Dallimi mes deputetit në Zvicër dhe atij në Serbi qëndron aty se, deputeti Islam Alijajn u duartrokit, u përshëndet dhe u urua nga qeveria e populli zviceran, ndërsa ai në Luginë, Shaip Kamberi, jo që nuk u duartrokit e nuk u urua nga serbët, por u pengua, bllokua në forma të ndryshme dhe përmes gjykatave që t’mos fitojë, por megjithatë triumfoi”, u shpreh gazetari nga Gjeneva, Nefail Maliqi. /atvlive.tv

Derniers articles

Lavdi dëshmorëve të parë të prillit të vitit 1981 (Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva) me rastin e 43-vjetorit rënies

Shkruan: Ilmi CKOLLI Në vazhdimësinë e përpjekjeve, luftërave dhe qëndresës shekullore të popullit shqiptar për liri, pavarësi dhe bashkim kombëtar, demonstratat e pranverës së vitit...

Fillon në Nju Jork gjyqi historik penal i Donald Trump / Falsifikimi i dokumenteve

New York, 15 prill -Donald Trump të hënën u bë ish-presidenti i parë në historinë e Shteteve të Bashkuara që përballet me drejtësinë penale....

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, me këmbë të arta që po ben krenar zviceranët dhe shqiptarët

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....