4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Gazetari për Euronews: Fjalimi historik i Albin Kurtit ne OKB,  si i Fan Nolit në vitin 1917 në Gjenevë

Gjenevë,  9 shkurt -Publicisti dhe gazetari yne i mirënjohur ne Zvicer Nefail Maliqi i cili jeton dhe vepron qe prej vitesh ne Gjeneve, që perfaqeson mediat shqiptare ne Qeverine zvicerane dhe organizatat nderkombëtare i ka dhënë një interviste për tv prestigjioz Euronews i cili flet mbi rolin e Zvicres ne procesin e dialogut Kosovë-Serbi dhe zhvillimet e fundit ne ballkan.

Ne kete bisede me kolegun e Euronews Esmeralda Mulaj kolegu Nefail Maliqi, kryeredakor i gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ështe fokusuar ne rolin e Zvicres ne procesin e dialogut mes Kosoves dhe Serbise, komuniteti shqiptar nmë Zvicër përballe zhvillimeve ne Kosovë si dhe seanca e djeshme e KS te OKB-së për Kosovën.

Kurti fitoi 8-2 përballë Vuçiç! Gazetari: Ja çfarë i tregoi botës

Pyetjes rreth nje raporti konfidencial te qeverise zvicerane mbi zhvillimet ne ballkan, te zbuluar nga mediat e ketushme, gazetari Nefail Maliqi nga Gjeneva eshte përgjigjur se «Zvicra gjithnje ka qene afer Kosovës ne ditët me te veshtira gjate dhe pas luftes ne Kosovë deri ne pamavresine e saj. Do perkujtuar se Zvicra, ish-presidentja e saj Micheline Calmy-Rey permes ambasadori te saj ne OKB z.Peter Maurer, ishte vendi i parë qe para 18 vitesh kishte permendur termin PAMVARESI për Kosovën.  Sipas një raporti konfidencial nga Këshilli Federal i Zvicër: Ballkani do jete i nxehte. Tensionet midis Serbisë dhe Kosovës po rriten! Dokumenti nga Berna duke bërë fjalë per disa rreziq ne bote, permend edhe Kosovën dhe Serbinë: Komisioni i studimit hedh një vështrim shqetësuar në Ballkanin Perëndimor ku thuhet se “Tensionet midis Serbisë dhe Kosovës po rriten: Retorika politike, provokimet nga Serbia, shpërthimet e dhunës dhe sulmet ndaj trupave të KFOR-it etj.. »

Kur ështe fjala për Zvicren, sipas kolegut Maliqi  « dite me pare ne Davos, ne Forumin Ekonomit Boteror, kam takuar shefin e diplomcise zvicerane z.Ignazi Cassis. Gjate nje konference shtypi me mediat boterore , e kam pyetur për e dialogut e Bruksleit dhe rolin e Zvicres ne kete proces?, ai tha se qeveria helvetike e mbeshtet dialogun dhe se nuk ka alternativë tjeter dhe as perspektivë per rajonin. Në vazhdim Cassis tha se «Pas njëzet vjet diskutimesh dhe bisedash ne Bruksel e here ne Beograd e herë në Prishtinë.. ende nuk kemi arritur të gjejmë një rrugë. Sa më përket mua, kam folur shpesh me përfaqësuesit e dy vendeve, Kurtin dhe Vuçiqin, nga te cilet kam kerkuar që problemet t’i zgjedhin përmes dialogut dhe mjeteve politike e asesi me dhunë… »

Ne mesin e 100.000 ushtareve në Zvicer , sot me kenaqesi i sherbejne ketij vendi edhe rreth 5 mije ushtarë me origjine shqiptare, të cilet janë të lumtur që shërbejne me uniformen zvicerane, por edhe krenar që flasin shqip!..

«Meqë jemi ne Zvicer, do shtuar se edhe komuniteti shqiptarë ketu po i ndjek me mjaft interesim dhe me shqetesime zhvillimet ne Kosovë dhe Shqiperi. Me tensionimin e situates ne Kosovë përballe provokimeve dhe kercnimeve serbe edhe shqiptaret ketu jane te shqetësuar, madje degjohen edhe biseda për mobilizim. Pederisa ne ne ballkan po zhvillohet manovra ushatarke te 90 mije ushatreve te NATO-s, po ashtu edhe elvizje te ushtrime si ne Sebri perreth Kosovës, ashtu edhe ne Kosovë si dhe Sqhiperi do thoja se nje konflikt eventual mes Kosoves dhe Serbise nuk do te ishte vetem nje klonflikt mes ketyre dy vendeve, por edhe më gjere, ku Serbia do te perballlej me 7 milionë shqiptare ne ballkan. Shqiperia, si vëllezër por edhe si anetare e NATO-s deshti apo nuk deshti, ajo do jete e involvuar ne kete lufte eventuale.  Pra edhe  shqiptaret ne Zvicer dher diaspore jam i bindur se nuk do qëndrojne duarkryq por do t’ju pergjigjen pozitivisht ftesave eventuale te qeverise se Kosovës po qe eshte nevoja t’i ndihmohet mbrojtjes së integritetit territorial te Republikes se Kosovës. Shqiptaret e diaspores cdo here kane qenë afer vendlidjes, te gatshëm për të mbrojtur atdheun, nëse kërkohet nga Prishtina, të kujtojme vititet 1998-99… » ka shtuar gazetari nga Gjeneva.

Gazetari Maliqi për Euronews ka then se « Në Zvicer aktualisht jane mbi 300 mije shqiptare, kryesisht nga Kosova, te cilet jane shembull integrimi, ku në mesin e tyre nuk ka shqiptaret te cilet nuk merren vetem me ndertimtari, me gastronomi apo me futoboll.. Por sot në Zvicer ne perlament ne Berne, mdje ne kantone kemi deputetë dhe shume biznesmen te suksesshem… Po ashtu mesin e 100.000 ushtareve në Zvcer, sot me kenaqesi i sherbejne ketij vendi edhe rreth 5 mije ushtarë me origjine shqiptare, të cilet janë të lumtur që shërbejne me uniformen zvicerane, por edhe krenar që flasin shqip!..

Në vazhdim Nefail Maliqi ka folur edhe per seancërn e djeshme (8 shkurt 2024) ne KS te OKB-së për Kosovën ku mori pjes presë krymnistri shqiptar i Kosovës Albnin Kuirit dhe presidenti serb Aleksdnadenr Vucic.

Siaps z.Maliqi «Kryeministri Kurti mbreme ne OKB e « sfidoi » presidentin serb Vucic duke im thjene: E ftoj që sot këtu të nënshkruajë marrëveshjen dhe te ndal diskriminim e shqiptareve dhe spastrimet etnike ne Luginen e Presheves! Fjalim historik i Albin Kurtit ne OKB,  foli si Fan Noli ne vitin 1917 ne Gjeneve i cli kekroi anetaresimin e  Shqipërise në Lidhjen e Kombeve, qe ju kishin drejtuar presidenteve amerikan dje Wilson dhe sot Bajden. Kurti ne seline e OKB-se ne takime me zyrtare te kesaj organizate boterore ka kerkuar anetaresin e Kosoves ne Kombet e Bashkuara.. »

« Nga ky takim «tête à tête» ne OKB mes Kurti dhe Vucic, ku dy palët dhane informacione mbi zhvillimet mbi ngjarjet e fundit ne vendet e tyre, ku ky i fundit me shume beri fushatë dhe propagande ne stilin tashme te njohur te Serbisë. Mes Vucic dhe Kurtit pat mospajtime dhe fërkime sidomos  rreth (mos) perdorimit  e dinarit ne Republiken e Kosovës. Sulet e Serbise dhe opozites kosovare duket te pakuptima ndaj Kurti për eliminimin e dinarit te Miloshvicit nga Kosova. Do  perkujtuar se kryeministri Kurti nuk kishte kerkuar heqjen e dinarit nga Serbia apo vënien e  lekut shqiptar ne Luginen e Presheves, por thjesht largimin nga vedi i tij, nga Kosova. »  ka nenvizuar Maliqi për Euronews.

Me pastaj kolegu Maliqi për televizoin prestigjioz Euronews ka thëne se «Kosova apo Albin Kurti duhet falenderuar Vucicin dhe Serbisne qe kishte ftuar KS te OKB-së për nje seance te tillë, meqe mbremë aty u be edhe me shume sensibilizimi i ceshtje sse Kosovës ne arenën nderkombëtare, sidos deshtimi i terroristeve serbe ne Basnjksa me 24 shkrut te vitit te kaluar, sulm ky i cili ishte lane anash qellimisht nga Serbia dhe gati i harruar nga nderkombëtaret.. Nese do te ishte ndeshje futboll i mes Kurtit dhe Vucic, sigurish fitorja do ishte e Kurtit me tetë me dy. Thënë shkurt, seanca e mbrëmshme ne KS te OKB-së për Kosovën ishte autogol për Sebrinë !.. »

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...