4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Gazeta Zvicerane: Presidentja e Kosovës ne mesin e 12 personaliteteve botërore qe drejtojnë shtetin nën moshën 40 vjeç

Bernë, 10 janar -Presidenti francez Emmanuel Macron po ristrukturon qeverinë. Elisabeth Borne i lë vend 34-vjeçarit Gabriel Attal. Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani (41) është në detyrë që nga prilli i vitit 2021. Politika e tyre fokusohet në luftën kundër korrupsionit. Në vetëm 39 vjeç, ajo u zgjodh presidente, shrkuan Blick.ch, transmetron gazeta zvicerane Le Canton27.ch

VJOSA OSMANI

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani (41) është në detyrë që nga prilli i vitit 2021. Politika e tyre fokusohet në luftën kundër korrupsionit. Në vetëm 39 vjeç, ajo u zgjodh presidente.

Presidenti francez Emmanuel Macron po ristrukturon qeverinë. Elisabeth Borne i lë vend 34-vjeçarit Gabriel Attal. Kjo e bën Attalin një nga krerët më të rinj të qeverisë. Dhe ai nuk është i vetmi person nën 40 vjeç që është i përfshirë në politikën botërore. Kritikët kanë frikë se presidenti amerikan Joe Biden mund të jetë shumë i vjetër për një mandat tjetër në detyrë. Në këmbim të demokratëve amerikanë, presidenti francez Emmanuel Macron (46) po mbështetet te Junge për të rifilluar qeverinë e tij: Kryeministrja Elisabeth Borne (62) duhet të largohet, Gabriel Attal (34) do të marrë vendin e saj. Attal ishte më parë ministër i Arsimit dhe u emërua zyrtarisht kryeministër të martën. 34-vjeçari ka shumë detyrime të reja, por nuk është i vetmi ministër i ri në histori. Këta dhjetë kryetarë shtetesh morën detyrën para se të mbushnin 40 vjeç.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...