4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Ish-presidenti i Zvicrës Alain Berset kandidat potencial për postin e Sekretari të Këshillit të Evropës

Redaktori i gazetes zvicerane Le Canton27.chj  me ish-presidenti i Zvicrës Alain Berset

Bernë, 11 janar -Ish-presidenti i Zvicrës Alain Berset kandidat potencial për postin e Sekretari të Këshillit të Evropës. Alain Berset kandidon si kandidat për postin e Sekretarit të Këshillit të Evropës. Departamenti Federal i Punëve të Jashtme e mbështet këtë. Eshte ke nje lajm i mire edhe për Kosovën, njifton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Do përkujtuar se kryemin0istri shqiptar Albin Kurti vitin e kaluar ishte pritur nga presidenti i Zvirës Alain Berset i cili i kishte konfirmuar mbështetjen për anëtarësimin e Kosovës në KE

Ish-këshilltari federal dhe presidenti i Konfederatës Alain Berset ka shprehur interesimin e tij për postin e Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Evropës. Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (DFAE) e mbështet këtë kandidaturë, njoftoi të mërkurën. Vendimi do të merret nga asambleja parlamentare në qershor 2024 dhe i zgjedhuri do të marrë detyrën më 18 shtator të po këtij viti. Mbajtësja aktuale e pozitës është kroatja Marija Pejçinoviq Buriq.

Këshilli i Evropës, i cili ka selinë në Strasburg, është përgjegjës për promovimin e të drejtave të njeriut, demokracisë dhe shtetit të së drejtës në 46 shtetet e tij anëtare. Zvicra u bashkua më 6 maj 1963 dhe u bë shteti i saj i 17-të anëtar. Këshilli i Evropës, i cili ka selinë në Strasburg, është përgjegjës për promovimin e të drejtave të njeriut, demokracisë dhe shtetit të së drejtës në 46 shtetet e tij anëtare.

Zvicra u bashkua më 6 maj 1963 dhe u bë shteti i saj i 17-të anëtar. Në kuadër të këtij institucioni lidhen marrëveshje ndërqeveritare detyruese sipas së drejtës ndërkombëtare, siç është Konventa Evropiane për të Drejtat e Njeriut. Qëllimi i saj është të promovojë progresin ekonomik dhe social dhe të ruajë trashëgiminë e përbashkët të zhvilluar deri më sot, shkruan DFAE.

Deri më tani, asgjë nuk ishte filtruar për të ardhmen e Alain Berset, i cili kishte sugjeruar në fund të vitit se donte t’i jepte vetes kohë për të menduar. Ai gjithashtu tha se mezi priste të pushonte pak. Alain Berset i dorëzoi çelësat e Departamentit Federal të Brendshëm (DFI) Elisabeth Baume-Schneider më 22 dhjetor. Haut-Valaisanne Viola Amherd e pasoi atë në fillim të vitit si President i Konfederatës.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...