3.6 C
Berne
samedi 9/12/2023

Flaka e lufimeve ne Gaza, tymi ne Gjeneve, Zvicra po zhvillon diskutime me Hamasin. Ja cfare thote diplomati Cassis për konfliktin Izrael-Palestinë..

Gjeneve, 13 tetor -Në kuader te samitit të Gesda-s në CERN në Gjenevë, shefi i diplomacise zvicerane z. Ignazio Cassis, njoftoi vdekjen e një shtetasi të parë zvicerano-izraelit të dyfishtë. Ai beson se Zvicra duhet të veprojë në harmoni me OKB-në. Diplomatët zviceranë diskutojnë me Hamasin për lirimin e pengjeve. Mbetet te shufet se a di klasifikohet apo jo hamasi si një organizatë terroriste,  jofton gazeta zvicerane ne shqip Le Cabton27.ch

Në një konferencë për shtyp, këshilltari federal i Ticino-s i ngarkuar me Departamentin Federal të Punëve të Jashtme e bëri të qartë se Këshilli Federal ishte “qartë në favor të përcaktimit të Hamasit si një organizatë terroriste. Ne kemi krijuar një task forcë e cila duhet të na ndriçojë në rrugën ligjore për ta arritur këtë. Për momentin, ligjet zvicerane nuk na lejojnë të etiketojmë një organizatë si « terroriste ». Banori i Ticinos nuk sheh ndonjë ndryshim në pikëpamje mes qeverisë dhe parlamentit. Madje e krahasova Hamasin me grupin e Shtetit Islamik dhe Al-Kaedën.

Ministri i Jashtëm Ignazio Cassis ne Gjeneve iu përgjigjigjur pyetjeve te gazetareve zviceran dhe nderkombetar mbi krizën në Lindjen e Mesme t

Ditët e fundit, çështja ishte ende e diskutueshme. Tani e tutje, unanimiteti duket se mbretëron brenda botës politike, të paktën mes politikanëve përgjegjës për sigurinë.

Konflikti Izrael-Hamas: “Nuk është koha për të ofruar ofertat e mira të Zvicrës”, thotë Ignazio Cassis

Ignazio Cassis dhe GESDA hapin një Instituti të Hapur Kuantik në CERN

Zvicra dëshiron të punojë në mënyrë që kompjuterët kuantikë të ardhshëm, me potencial të madh, të përdoren për të mirën e përbashkët. Këshilltari Federal Ignazio Cassis dhe GESDA nisën të premten në Meyrin (GE), Institutin Kuant të Hapur, i cili do të jetë funksional marsin e ardhshëm në CERN, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27ch

 

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...