20.9 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Ky eshte evropiani (gjermani) qe i rrah zemra për Shqiperine si zemra e një shqiptari

Bernë, 22 tetor -Robert Menasses mori çmimin gjerman të librit në vitin 2017 për « Kryeqytet ». “Zgjerimi” vazhdon ciklin e tij të romaneve të BE-së. Zemra e një evropiani rreh fort dhe qartë këtu – dhe në një farë mënyre me lutje të Shqipërisë së të gjitha vendeve. Një vend për të cilin shumica e njerëzve dinë pak (Das Herz eines Europäers schlägt hier laut und vernehmlich – und auch irgendwie flehentlich usgerechnet Albanien. Ein Land, über das die meisten wenig wissen. ) shkruan kolegia Katharina Teutsch ne Gazeten Frankffurter Allgemeine ne shkrimin e saj me titull: Ai ësht shqiptar mjaft i mire (Ihm ist ganz albanisch wohl) transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Megjithatë, ajo pak që ka është gjithmonë po aq spektakolare: natyra spektakolare, bunkerë spektakolar që Enver Hoxha kishte ndërtuar qindra mijëra herë në bregdetin e Mesdheut në fazën paranojake të vonë të mbretërimit të tij, zakone spektakolare arkaike respekti në fshatrat e veriut shqiptar. Alpe, krime spektakolare mafioze. Se ky vend që ka depozita bakri dhe nafte po bën edhe përpjekjet më të besueshme për t’u bërë anëtar i BE-së dhe se shumica dërrmuese e popullsisë shqiptare është pro anëtarësimit në BE, ndërsa vendet anëtare të BE-së me populiste të djathtë qeveritë janë dëshmitare të shpërbërjes politike të të njëjtit operativ, Robert Menasse ka qenë i zënë për një kohë të gjatë.

Fituesi i çmimit të librit 2017 i është përkushtuar projektit të ringjalljes së BE-së, që konsiderohet pa gjak, me lëng narrativë të kuqe. Dhe kështu për ta bërë atë të pavdekshëm – në kundërshtim me të gjitha parashikimet reale politike. Menasse kishte krijuar tashmë burokraci me një fytyrë njerëzore në fillim të trilogjisë së tij të planifikuar për Evropën. « Zgjerimi » është tani zgjerimi i këtij projekti të dedikuar shkrimi.

Pas “Kryeqytetit”, “Zgjerimi” shkon përtej kufijve të BE-së

Pjesa e parë, « Kryeqyteti », u vendos në Bruksel dhe në Aushvic të Polonisë, të cilin një zyrtar mendjemprehtë i BE-së i ngarkuar me pesëdhjetëvjetorin e Komisionit donte ta bënte atë kryeqytet evropian. Në romanin e ri, fokusi zhvendoset. Kryeministri shqiptar dëshiron të rifillojë negociatat e anëtarësimit të bllokuara nga vetoja franceze. Ish-profesionisti i basketbollit, i cili fundos një ose dy dunk në oborrin e kancelarisë së shtetit në Tiranë, merr këshilla nga një poet.

Robert Menasse kopjoi shumë nga realiteti. Vetoja franceze, për shembull, e cila u tërhoq menjëherë më pas. Por edhe personeli politik: Kryeministri i Menasse është një reflektim i kryeministrit shqiptar në detyrë Edi Rama – një njeri me të kaluar si basketbollist dhe një artist pamor si alter egoja e tij në roman. Këshilltari i tij i jep një ide brilante dhe në të njëjtën kohë një problem të madh. Kryeministrit duhet të ketë një kopje të përkrenares së heroit kombëtar shqiptar Skënderbeut, e cila ruhet në Muzeun Kunsthistorisches në Vjenë, për t’iu përshtatur kafkës së tij. “A kishte BE-ja një simbol të unitetit të saj?” thotë romani: “Jo. Por shqiptarët kishin një gjë, këtë përkrenare.” Dhe kjo është arsyeja pse ajo duhet të nderohet sërish tani, në fushën e betejës simbolike politike të zgjerimit të BE-së drejt lindjes.

Lajtmotivi është një përkrenare e vjetër

Robert Menasse nuk është vetëm një kronist i ngatërresave diplomatike mes Brukselit dhe Shqipërisë. Ai është gjithashtu një lojtar. 650 faqe rreth pranimit në BE duan të mbahen së bashku nga një lajtmotiv që përshkon komplotin e romanit. Në këtë mënyrë, përkrenarja e Skënderbeut i vendoset asaj rrëfimisht. Dhe zhvillohet nga një simbol i sendit, në mallra të vjedhura, prej andej në mallra të vjedhura, më pas në prova dhe në fund në një gazetë të qeshur. Jo vetëm është vjedhur helmeta origjinale nga armatura vjeneze nga persona të panjohur, gjë që ngre dyshime për shqiptarin Neuskënderbe. Kopja e helmetës gjithashtu humbet ose bie në duart e një familjeje të respektuar që normalisht nuk shqetësohet për vjedhjen e artit, prandaj shefi i tyre i dërgon disa shenja të pagabueshme në formën e kokave të rrotulluara në klanin e tyre.

Derniers articles