26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Policia franceze arreston shqiptarin me 17 kilogramë drogë në Paris

Paris, 8 shkurt -Në autostradën A1 është ndaluar një makinë me mbi 17 kilogramë drogë (kanabis) Shoferi u arrestua dhe u gjykua të mërkurën. Gazete zvicerane Le Canton27.ch ka mesuar se i arrestuariu me droge eshte një shqiptar

Në mëngjesin e vonë të së hënës se kaluar, një makinë e markës Volkswagen është ndalur në autostradën A1. Në timon një shtetas shqiptar rreth të tridhjetave që udhëtonte në drejtimin Paris-Lille. I shoqëruar në një zonë pushimi, automjeti u kontrollua plotësisht.

Sipas mediave frasnceze, shoferi u gjykua menjëherë nga gjykata e Senlisit, të mërkurën e kaluar, për transportin e 17 kilogramëve drogë. Përpara gjyqtarit, tha se u largua nga Spanja për t’u bashkuar me Belgjikën. Një “garë” pagoi 2500 euro për udhëtim. Ai nuk dha asnjë informacion apo emra shtesë.

Transportuesi u dënua me 8 muaj burg. Burrit i është ndaluar edhe qëndrimi në Francë për dhjetë vjet dhe do të duhet të paguajë një gjobë prej 28 mijë eurosh.

Derniers articles