22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Mediat zvicerane tallen me viziten e Macron në Zvicër: Tapeti i kuq për « Mbretin e Diellit »

Bernë, 14 nentor -Emmanuel Macron do të bëjë vizitën e tij të parë shtetërore në Zvicër më 15 dhe 16 nëntor 2023. Me synimin për të forcuar lidhjet mes vendit të tij dhe Konfederatës pas disa mosmarrëveshjeve në vitet e fundit. Megjithatë, shtypi zviceran shpreh keqardhjen që programi “hiper-përcaktuar” i vizitës nuk lejon që të trajtohen çështje thelbësore.

Aktualisht mbi 160,000 francezë jetojnë në Zvicër. 220,000 punëtorë franCeze punojne ne Zvicer qe zvicerant nu janë të kenaqur sepse po ju zene vendet e punës, qe Franca po zvogelon shifrat e papunesise ne vendine vete, duke ja rritur keto shifra Zvicres?!, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Emmanuel Macron në Zvicër: Tapeti i kuq për « Mbretin e Diellit »

Berne, Lozanë dhe Gjenevë, në tre faza, Emmanuel Macron do të përpiqet, të mërkurën 15 nëntor dhe të enjten 16 nëntor, për të forcuar marrëdhëniet midis Francës dhe Zvicrës.

Por, shtypi zviceran është mjaft tallës për vizitën shtetërore të presidentit francez të mërkurën dhe të enjten në vendin e demokracisë së drejtpërdrejtë, shjrkuan Le Canton27.ch

Emmanuel Macron fillimisht duhet të shkojë në Bernë për të takuar Presidentin e Këshillit Federal të Zvicrës, Alain Berset, me të cilin do të marrë pjesë të nesërmen, në Universitetin e Lozanës, në një diskutim për Evropën.

5 gabimet që duhet të shmangë Zvicra me Macron

Presidenti francez mbërrin në Zvicër të mërkurën dhe të enjten. Gjë që do t’u japë djersë të ftohtë shërbimeve të Konfederatës dhe policisë kantonale.

Emmanuel Macron do të lutet, gjatë vizitës së tij shtetërore në Zvicër, të mërkurën dhe të enjten, për një « përshpejtim » me synimin për një marrëveshje midis Konfederatës Zvicerane dhe Bashkimit Evropian, deklaroi të hënën presidenca franceze.

“Pasi ka mirëpritur ‘presidentin normal’, François Hollande, në 2015, Zvicra do të shtrojë tapetin e kuq për ‘Mbretin e Diellit’”, qesh « La Tribune de Genève »

Ai do të mirëpritet të mërkurën pasdite në Bernë nga Presidenti i Konfederatës Alain Berset, përpara se të enjten të shkojë në një debat për Evropën me studentë nga Universiteti i Lozanës, më pas në Gjenevë, ku do të vizitojë CERN, Këshillin Evropian për Kërkime Bërthamore. dhe Fizika e Grimcave.

Elysée beson se ky udhëtim do të jetë “një mundësi për të diskutuar” mbi “forcimin e bashkëpunimit” përballë krizave aktuale gjeopolitike, por edhe të marrëdhënieve dypalëshe, të karakterizuara nga lidhje shumë intensive ekonomike dhe tregtare. Presidenti Macron gjithashtu dëshiron të « diskutojë vendin e Zvicrës në kontinentin evropian ».

Duke vizituar Zvicrën të mërkurën dhe të enjten, presidenti francez do të « këmbejë në vendin e Zvicrës » në Evropë me Alain Berset. Më pas ai do të marrë pjesë në një debat në Universitetin e Lozanës dhe do të vizitojë CERN-in. 

Udhëtimi i kreut të shtetit francez vjen “pas një ftohjeje serioze” mes dy vendeve, vazhdon gazeta e Gjenevës, veçanërisht pas zgjedhjes së Zvicrës në vitin 2021 për të blerë avionë luftarakë amerikanë F-35 në vend të Dassault Rafales.

Kjo vizitë e parë shtetërore e presidentit Macron është « shenjë e një qetësie të rizbuluar në marrëdhëniet franko-zvicerane », konsideron e përditshmja Le Temps.

 

 

Derniers articles