26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

UEFA dhe ASF anulojne ndeshjen Zvicër-Izrael, keshtu mund te veprohet edhe me Kosovën dhe Izraelin

Redaktori i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ne seline e Asociacionin e Futbollit Zviceran me zedhenesin e ASF Adrian Arnold 

Berne, 10 tetor -UEFA ka vendosur përfundimisht që ta shtyjë ndeshjen ndërmjet Izraelit dhe Zvicrës, e vlefshme për kualifikimet e Euro 2024. Shtyrja e udhëtimit të skuadrës zvicerane në Tel Aviv ishte e nevojshme. E zhytur në pasiguri, përzgjedhja zgjodhi të pushonte, edhe ndeshja e se dirkes se atdhshme ne Prishine mes Kosoves dge Izraelit sipas gjitha gjasavecdo anulohet, njofton  gazeta zvicerane ne shqip Le Canton 27.ch nga selia e UEFA-s

Momenti kërkon veçanërisht dhembshuri. Ekipi zviceran nuk do të shkojë në Izrael të enjten dhe ky është dëmi më i vogël i shkaktuar nga rishfaqja e konfliktit të armatosur mes shtetit hebre dhe Hamasit. Të hënën, Asociacioni i Futbollit Zviceran (AFS)  përmes sekretarit të saj të përgjithshëm Robert Breiter, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Le Canton27.ch nga UEFA: deshjet e Zvicres dhe Kosovrs mund te shtuhen per ne ne nentor te ketij viti

ASF nuk e di se kur do të ricaktohet takimi Izrael-Zvicër. “Po ashtu ka gjasa që ndeshja Kosovë-Izrael të dielën të shtyhet pasi shtetasve izraelitë u ndalohet të largohen nga vendi”, saktëson Robert Breiter. Nëse do të ishte kështu, do të ishte e pamundur të përfundonte këtë raund preliminar siç ishte planifikuar në nëntor.

“Do të duhet të tregojmë fleksibilitet”, shton Robert Breiter. Sigurisht që shpresojmë që kualifikimi për në Euro do të luhet në fushë. Por sot është absurde të përmendet një datë për këtë ndeshje kundër Izraelit.

UEFA po përballet me një situatë të jashtëzakonshme. Ajo ndoshta do të duhet të marrë vendime të cilat do të jenë gjithashtu të nevojshme.

Zvicra do të luajë vetëm një ndeshje gjatë kësaj dritareje tetori. Ajo do të përballet me Bjellorusinë këtë të dielë në orën 18:00 në St. Gallen. Shtyrja e ndeshjes së Tel Avivit bëri që stafi dhe lojtarët të merrnin dy ditë pushim. I planifikuar për të hënën, fillimi i tubimit u shty për të mërkurën. “Ky vendim është marrë në bashkëpunim me të gjithë të interesuarit”, nënvizon FSHSH. Ajo diktohet kryesisht nga arsye logjistike.”

Kjo shtyrje dyzet e tetë orë vjen në një kohë të keqe. Një muaj pas kritikave të bëra nga kapiteni Granit Është e vërtetë që vera indiane që po përjetojmë më tepër na fton të ëndërrojmë…

A donte Murat Yakin të përfitonte nga dy ditë shtesë pushimi, ai reputacioni i të cilit nuk është ai i një përbindëshi pune? A nuk duhej t’i kishim shfrytëzuar këto dy ditë shtesë për të punuar me pak më shumë intensitet, siç kërkoi Granit Xhaka pas shortit në Kosovë? A nuk do të ishte një mundësi e shkëlqyer për të punuar pak më në thellësi?

Po të njëjtën mbrëmje, skuadra e Murat Yakin udhëton për në St. Njëkohësisht në program do të ishte edhe loja mes Kosovës dhe Izraelit. Megjithatë, shoqata izraelite ka bërë të ditur se, pavarësisht nga UEFA, lojtarët aktualisht janë të padisponueshëm. « Dhe ne nuk do të garojmë nën detyrim, » thotë Shino Zoertz, kryetar i Shoqatës së Futbollit të Izraelit.

Izrael – Zvicër jo deri në mes të nëntorit?
Përveç ndikimit emocional, kjo deklaratë vjen edhe për rrethanat që aktualisht asnjë shtetas izraelit nuk lejohet të largohet nga vendi. Gjithashtu, të gjitha ngjarjet kulturore dhe sportive janë anuluar. Liga izraelite e futbollit ka pezulluar përkohësisht aktivitetet deri në fund të tetorit.

Opsioni i parë: të luhen tre ndeshje dhe jo dy në nëntor. Pas një muaji, Zvicra është planifikuar të presë Kosovën në datën 18, para se të përfundojë kualifikimet për Euro në Rumani më 21. Izrael-Zvicër mund të vendosen pak para këtyre dy datave.

ASF nuk e di se kur do të ricaktohet takimi Izrael-Zvicër. “Gjithashtu ka gjasa që ndeshja Kosovë – Izrael të dielën të shtyhet pasi shtetasve izraelitë u ndalohet të largohen nga vendi”, saktëson Robert Breiter, citon gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke shtuar se ndeshjet e Zvicres dhe Kosovrs mund te shtuhen per ne ne nentor te ketij viti, megjise kjo mvaret nga situata ne Izrael.

Derniers articles